Oculus: Sanal Gerçeklik, Dünyayı Değiştirecek!

0

sanal gerçeklik

sanal gerçeklik

Sanal gerçeklik kaskları, 2016 yılı için somut olarak çıkması beklenen en önemli ürünler arasında yer alıyor. Aslında uzun süredir ha çıktı ha çıkacak denilirken, son tüketiciye ulaşabilen ürünler net olarak raflarda yer alamamıştı.

Beklentilerle paralel olarak Oculus tarafında, ilk duyuru gelmiş ve heyecanlı bekleyişin tarihi de belli olmuştu. Son olarak ise, doğrudan Oculus tarafından sanal gerçeklik ile ilgili önemli açıklamalar geldi.

Jason Rubin kimdir?

 

-oculus-rift-sanal-gerceklik-2016

Dünya geneli Oculus Rift sanal gerçeklik kaskı geliştirme stüdyoları başkanı olan Jason Rubin, teknolojinin geleceği ile ilgili çarpıcı sözler sarfettiği.

Katıldığı bir röportaj kapsamında düşüncelerini dile getiren Jason Rubin; Oculus Rift sanal gerçeklik uygulamalarının ilk örneklerini, video stüdyoları tarafından geliştirilen sürükleyici yapıtlar ile kendini göstereceğini vurguladı. Sözlerine devam eden Rubin, sanal gerçeklik için sadece eğlence aracı içeriklerle sınırlı kalınmayacağını ve sahip olduğu potansiyel ile beraber; bilim, eğitim ve psikoloji alanlarında da etkileyici örneklere aracılık edeceğini dile getirdi.

Adım adım sanal gerçeklik!

Sanal gerçekliğin yayılmasını ve gelişim sürecini, cep telefonlarının yerini akıllı telefonlara bırakması ile benzetmesi de, dikkat çeken paragraflardan oldu. Nitekim Jason Rubin, dünya için sanal gerçekliğin çok farklı yenilikler taşıyacağını ve dünyayı değiştiren bir konsept olabileceğini ima etmiş oldu.

Şu an için Jason Rubin ne kadar haklı bilinmez ancak, belirttiği alanlara yönelik ne yazık ki temel oluşturan atılımlar henüz bulunmuyor. Ek olarak Oculus Rift başta olmak üzere diğer dişli rakipler de, henüz raflarda boy gösteremedi.

Öyle görünüyor ki sanal gerçeklik, 2016 yılının en çok konuşulan teknolojilerinden olmaya devam edecek ve nasıl bir potansiyel taşıdığı, daha net olarak açığa çıkmış olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>