Office 365’e Yapay Zeka Desteği

0

Microsoft yeni bir verimlilik aracını daha envanterine kattı. Yapay zeka destekli bir zaman düzenleme aracı olan Genee, Microsoft tarafından satın alındı. Microsoft, Genee’yi Office 365 ürününe entegre edecek.

Outlook ve Office 365 CVP’si Rajesh Jha, “Office 365’in verimlilik kapasitesini geliştirirken ve müşterilerimize değer yaratırken, Genee takımının dijital deneyimlerimize zeka katacağını ve tutkumuzda bizi daha da ileri taşıyacağına karşı inancım tam” açıklamasını yaptı.

Office 365’e neler katacak?

Genee geçtiğimiz yıl halka açık beta sürümünü yayımlamış, e-posta istemcileri ve takvim yazılımları ile yapay zeka üzerinden ilişki kurarak özellikle toplantı zamanı belirleme gibi uzun zaman alabilen süreçleri otomatik hale getirme amacını gerçekleştirmek istemişti. Görünen o ki, Microsoft tarafından satın alınmayı hak edecek kadar da bu işte başarılı oldu. Genee’nin Kurucu Ortakları Ben Cheung ve Charles Lee ayrıca Microsoft’a katılmayı düşündüklerini de belirttiler.

Genee uygulaması e-postaların CC bölümüne adresi eklenerek çalışıyor. e-Postalar yazılırken doğal dilin kullanılması yetiyor. Genee dili çözüyor, anlıyor ve bir toplantı hakkında konuşuluyorsa karşı tarafa sizin adınıza bir davet yolluyor. Genee en temel anlamı ile aslında yapay zeka destekli bir sohbet programı. Ama yalnızca toplantı isteklerine cevap verecek şekilde programlanmış ve yapay zekanın doğal dil tanımlama yetenekleri bu konu etrafında geliştirilmiş. Genee’nin anlayabildiği, e-posta yazışmalarında sıklıkla kullanılan klasik komutlar var. Bunlar haricinde kullanıcılar kendi komut setlerini de oluşturabiliyorlar. Bu komut setleri de doğal yazımdan farklı olmuyor. Böylece yazışmalarınızı takip eden karşı taraf, sanki bir asistanınıza veya sekreterinize toplantı düzenleme talebi ilettiğinizi okuyor.

Microsoft, “Genee’nin esas parladığı nokta, birbirlerinin takvimlerine erişimleri olmayan kalabalık grupların toplantı ayarlamaya çalışmalarında ortaya çıkıyor” diyor. Genee herkesin takvimini e-posta yazışmalarından çıkartıyor ve buna göre herkese uygun olacak bir zaman aralığını anında belirleyebiliyor.

Genee ile Sunrise’ın kaderi aynı

Genee’nin Kurucu Ortakları Ben Cheung ve Charles Lee kendi bloglarında “Microsoft’un kişisel ve kurumsal verimlilikte, yapay zekada ve sanal asistan teknolojilerinde lider olduğunu görüyoruz. Dil algılama ve haberleşme teknolojilerindeki uzmanlığımızı onlarla birleştirmekten heyecan duyuyoruz” diyorlar.

Genee uygulaması 1 Eylül tarihi ile kapandı, yani şu an bakmak isterseniz Microsoft’un entegrasyonunu beklemeniz gerekiyor. Ancak, daha önceden Genee ile yaratılmış toplantı talepleri, takvimler ve diğer işler hala yerinde duruyor. Microsoft, Sunrise takvim uygulamasını da satın aldığında benzer bir prosedür işlemişti. Hali hazırdaki kullanıcı tabanı uygulamayı kullanmaya devam edebildi ancak yeni kullanıcılara uygulama kapatıldı.

Genee 2014 yılında Uj Ventures, Streamline Ventures ve Garnett Ventures tarafından toplam 1,45 milyon dolar yatırım almıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>