Ofise dönüşte bekleyen tehlike: Verimlilik

0

Ofise dönüş

Hibrit çalışmaya geçiş, birçok işverenin, çalışanlarına evden çalışma veya ofise istedikleri gibi gelme özgürlüğü vererek, çalışanlarına daha fazla esneklik getirdiğini gördü.

Ancak tüm şirketler, yeni işyeri uygulamaları ve çalışan beklentileri konusunda son iki yılın derslerine açık değil, bu da WFH ödenekleri aşamalı olarak kaldırıldığından ofise potansiyel olarak inişli çıkışlı bir dönüş anlamına geliyor.

Analitik SaaS platformu Time Is Ltd ve pazar araştırma şirketi Ascend2 tarafından hazırlanan bir rapora göre bu, işverenlerin bazı yaygın işyeri şikayetlerini çözmek için zaman ayırmazlarsa zorlu bir yolculuk içinde olabileceği anlamına geliyor.

ABD şirketlerindeki 255 İK liderini kapsayan çalışma, çalışanların üretkenliğini, işyerinde katılımını ve işbirliğini engelleme tehdidinde bulunan ve şirket performansına ve işe alma çabalarına zarar verebilecek bir dizi “kırmızı alarm” olduğunu işaret etti. Bunların arasında, toplantı kültürünün kalıcılığı vardı ve katılımcıların %41’i bunu çalışan deneyimini iyileştirmenin en büyük zorluğu olarak belirtti. Raporun yazarları, çok fazla toplantının “çok uzun, kötü zamanlanmış ve odak eksikliği” olduğunu ve bunun sonucunda verimliliğin azaldığını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>