Öğrencilerin en mutlu olduğu 10 üniversite

0

studentsToplam 113 üniversite ve 14 bin 700 öğrenci. Her birine, okudukları üniversitede ne kadar mutlu oldukları soruldu. Bunun tespiti içinse 20’nin üzerinde soru yöneltildi.

İngiltere’de Times Higher Education tarafından gerçekleştirilen bu araştırmada öğrencilere yöneltilen sorular arasında, dersleri veren kişilerin ilgi ve bilgi seviyesi, sosyal yaşam alanlarının kalitesi, kampüsün iyi bir ortam sunup sunmadığı, iş dünyası ile iyi bağlantıların kurulup kurulmadığı, yurt ve konaklama olanakları, güvenlik standartları, kantin ve kafelerin uygun fiyatlı olup olmadığı, spor tesisleri ve kütüphanenin yeterli olup olmadığı ile yine kütüphanenin açılış ve kapanış saatlerinin uygunluğu yer aldı.

Her yıl yinelenen bu araştırma sonucunda ilk sırayı dünyaca tanınmış Oxford ya da Cambridge değil, geçen yılın ikincisi University of Bath aldı. Geçen yılın ilk sırasındaki Sheffield bu yıl üçüncü sırada kendine yer bulabilirken, tam dokuz basamak birden yükselen Loughborough ise ikinciliğe çıktı.

İngiltere’nin dünyaca tanınmış üniversitelerinden Cambridge iki basamaklık yükselişle dördüncülüğe çıkarken, Oxford ise hemen ardından beşinciliğe yerleşti.

İlk 10’daki diğer üniversiteler ise Surrey, East Anglia, Exeter, Leeds ve Newcastle olarak sıralandı.

Dundee sekiz basamaklık, Durham ise 12 basamaklık düşüşle ilk 10’un dışına çıkan okullar oldu.

Araştırmada ayrıca öğrencilere “okuduğunuz üniversiteyi arkadaşlarınıza tavsiye eder misiniz?” sorusu da yöneltildi. Bu kategoride ilk üç sırayı alan okullar eşit puanla sıralandı. Genel listenin birincisi Bath burada da yerini korurken Oxford ve Newcastle, Bath ile aynı oranda tavsiye edildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>