Techinside Google News
Techinside Google News

Öğrencilerin verileri ticarete alet olmayacak

Dijital dünya ile birlikte öğrencilerin sanal verileri de iş dünyasının hedefleri arasına girdi. İşin dolandırıcılığa kadar gitmesi üzerine yasal önlemler alınmaya başlandı.
- Advertisement -

studentsABD’de Pearson isimli bir eğitim yayıncılığı şirketi, geçtiğimiz hafta kendilerine yöneltilen bir soruyu yanıtlayarak ilginç bir gerçeği ortaya çıkarttı. Firma, sosyal medya sitelerini tarayarak, öğrencilerin davranışlarını ve araştırmalarını veri bankasına kaydediyordu. New York Times’ın haberine göre hem öğretmenleri hem de ebeveyleri sakinleştirmek içinse kısa bir süre önce yeni bir önerge sunuldu. Bu sayede eğitim teknolojileri markaları, anaokulundan 12. sınıf öğrencilerine kadarki kesimin kişisel verilerini sınırlı olarak elde edebilecek.

Dijital Öğrenci Gizliliği ve Ebeveyn Hakları Yönetimi adı verilen çalışma ile birlikte, online ev ödevi portalları, sınıf öğretmenlerine özel dijital kitap çözümleri ve öğrenci e-posta programları artık ticari amaçlarla veri toplama işinde daha dikkatli olacak.

Büyük Veri akımının okulları da vurduğu dile getirilirken, önerge sayesinde eğitim hizmetleri için yeni yönetmelikler geleceği, dolayısıyla bazı şirketler için de ekstra külfetler doğacağı ön görülüyor. Diğer yanda ise eğitim amaçlı ve veri de toplayan uygulamaların bazılarının gerçek anlamda işe yaradığı, bu gelişme ile birlikte bu akımın sekteye uğrayabileceği belirtiliyor. Uygulamalar daha az kişisel veri toplayacağı için, genele dair ortak kanıya varılamayacak, eğitim çözümleri üretmek daha zorlaşacak.

Genellikle çoğu okulun, öğrencilerin dijital dünyadaki hareketlerini takip edemediğini düşünen aileler, büyük şirketlerin özel bilgilere erişmesinden de endişeli ve hatta başlarını maddi olarak belaya sokabilecek gelişmeler konusunda da korku içerisinde. Örneğin bir ilkokul öğrencisinin annesi olan Anna Shah-Bomba, çocuğunun akademik, fiziksel ve davranışsal bilgilerinin izinsiz olarak toplanmasından ve geleceğinin kötü anlamda etkilenmesinden korktuğunu dile getirmiş.

Geçtiğimiz yıl ConnectEDU adlı bir kariyer planlama sitesi, milyonlarca öğrencinin akademik, kişisel ve kariyer bilgilerini satmış ve neticede dolandırıcılığa varan olayların önünü açmıştı.

Son olarak bu önergeye karşı çıkan farklı şirketler ise tasarının çok sayıda açığa sahip olduğunu, bu sebepten hem öğrenci hem de velilerin büyük sıkıntılar çekebileceğini açıklıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir