Okyanus kirliliği için fon oluşturuldu

0

okyanus kirliliği

Norveç okyanus kirliliği ile mücadele için yeni bir fon oluşturdu. Bu fon kapsamında okyanus kirliliğine çözüm olabilecek projeler desteklenecek.

Okyanus kirliliği için 200 milyon dolarlık fon oluşturuldu

Norveç’in Uluslararası Kalkınma Bakanı Nikolai Astrup, çevre kirliliğinin nedenleri araştırmak için bir gezi planı yapmıştı. Bu plan kapsamında gelişmekte olan ülkeler ziyaret edilerek, atık yönetimi gibi konularda görüş alındı. Astrup’ın Gana ziyaretinde atıkların denizlere ve okyanuslara atılıyor olması, küresel çapta bir önlem alınması gerekliliğini ortaya çıkardı.

Bunun için Norveç Başbakanı Erna Solberg, 200 milyon dolarlık bir fon ayırdı. Bu fondan 75 milyon dolarlık bölüm, küresel çapta daha güçlü bir atık yönetim sistemi kurmak için harcanacak. Yani Norveç hem kendisi hem de dünya için bir temizlik projesi başlatacak.

Küresel Vatandaşlık Danışmanı Michael Sheldrick, atık yönetiminin düzgün bir şekilde finanse edilmediği ülkelerde okyanus ve deniz kirliliğinin olduğunu belirtiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>