Olimpiyatlarda yapay kar dönemi!

0

2020 Tokyo Olimpiyatları’na yaklaşırken, inovatif sistemler de bir yandan test ediliyor. Son olarak seyircilerin serinleyebilmesi için yapay kar test edildi.

Olimpiyatlar için yapay kar test ediliyor

24 Temmuz 2020’da başlayacak olan Tokyo Olimpiyatları için organizatörler yenilikçi teknolojiler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Intel ile yapılan iş birliği kapsamında, sporcuların 3D olarak görüntüleneceği ve TV’lerde sanal görüntüleriyle performans analizlerinin yapılacağı açıklanmıştı.

Bu kez ise olimpiyatları canlı olarak izlemeye gelecek olan seyircileri serin tutmak için yapay olarak kar yağdırma testlerine başlandı. Geliştirilen kar makinesiyle yapılan testlerde 300 kg yapay kar yağdırıldı. Ancak bu yapay karların pul tanesi yerine kaba buz parçaları şeklinde düşmesi nedeniyle yerlerde buzlanmalar da meydana geldi.

Olimpiyat komitesinde yer alan Taka Okamura, sıcaklık riskini azaltmak için farklı yöntemler denediklerini söyledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>