Oltalama saldırılarının başarısı devam ediyor!

0

McAfee Labs bugün “McAfee Labs Threats Report: August 2014”ü yayınladı. Rapor, oltalama saldırılarının (Pishing) işletme ağlarına sızmak için kullanılan etkili bir taktik olmaya devam ettiğini ortaya çıkardı. İş dünyasındaki kullanıcıların çevrimiçi sahtekârlıkları tespit etme becerilerini sınayan McAfee Phishing Quiz, katılımcıların yüzde 80’inin yedi Olta saldırısı e-postasından en az bir tanesini tespit etmeyi başaramadığını gün yüzüne çıkardı. Ayrıca testten alınan sonuçlar, en kritik şirket verilerinden bazılarını ellerinde bulunduran finans ve İK birimlerinin sahtekârlıkları tespit etme konusunda, yüzde 4 ila yüzde 9 oranında farklarla geride kalarak, en kötü performansı sergilediklerini gösterdi.

Geçen çeyreğin Threats Report’undan bu yana, McAfee Labs 250 bini aşkın yeni oltalama saldırısı URL’si topladı; bununla birlikte geçen yıla ait toplam rakam yaklaşık bir milyon yeni internet sitesi oldu. Toplam hacimde görülen artışın yanı sıra, hala kullanılan olta saldırılarının gelişmişliğinde de kayda değer bir artış gerçekleşti. Sonuçlar, hem toplu hem de kişiye özel olta saldırısı mesajlarının tüm dünyadaki bilişim suçlularınca başvurulan saldırı stratejilerinde halen yaygın olarak kullanıldığını gösterdi. Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri en çok olta saldırısı URL’sine ev sahipliği yapan ülke olmaya devam ediyor.

McAfee Türkiye Genel Müdürü İlkem Özar, konuyla ilgili olarak; “İnternet ortamında karşılaştığımız en önemli zorluk aslında, internet teknolojilerinin bugünkü kritik içerik ve ulaştığı trafik hacmini taşımak için gerekli gelişmeyi, aynı hızda sağlayamamış olmasıdır.” dedi. “İnternet zincirindeki güven noktalarından pek çoğu geçtiğimiz bir kaç yıldır sırasıyla kırıldılar;  şifreler, OpenSSL kriptolama ve son olarak da USB güvenliği gibi. Böylesine yoğun bir biçimde güvendiğimiz altyapı, değişimlere ayak uyduramamış ve artık günümüzün ihtiyaçlarına yanıt veremeyen bir teknolojiye dayanıyor. Bu nedenle de mutlaka gelişmiş güvenlik çözümleri sunan teknolojilere ihtiyaç duyulmaktadır ve her kullanıcı mutlaka ilave önlemler almalıdır. McAfee olarak her türlü ihtiyaca yönelik çözümler sunmaktayız.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>