Ölüm zamanını tahmin eden yapay zeka geliştirildi

0

Ölüm zamanını tahmin eden yapay zeka

Araştırmacılar, ölüm zamanını tahmin eden yapay zeka yazılımı geliştirdiğini duyurdu. Bu yapay sinir ağı, bir yıllık dönem için oldukça başarılı şekilde çalışıyor.

Ölüm zamanını tahmin eden yapay zeka süreci

Günümüzde sağlık verilerinin artık tamamen dijital ortamda olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu verilerin işlenmesi ve veri analiziyle anlamlı veriye ulaşılması, sağlık çalışanlarına büyük kolaylıklar sağlayacak.

Bu alanda yapay sinir ağı modellerinin gelecekte kişinin sağlık durumuna göre ölüm zamanını tahmin edebilecek düzeye gelmesi bekleniyor. İki yıllık bir çalışmaya imza atan araştırmacılar, yaklaşık 400 bin hastanın 1.77 milyon EKG kayıtlarını topladı.

Yaş, cinsiyet gibi çeşitli faktörlerin de göz önüne alındığı bu çalışmada, hastaların EKG sonuçlarına göre ölüm riskleri incelendi. Geliştirilen yeni bir yapay zeka, hastaların bir yıl içinde ölüp ölmeyeceği konusunda başarılı tahminlerde bulundu. Hatta bu yapay zekanın, neredeyse kardiyologlar kadar doğru tahminlerde bulunduğu belirtiliyor. Gelecekte bu tip yapay zekaların, tahmin algoritmalarının gelişmesiyle sağlık alanında yaygın bir şekilde kullanımı sürpriz olmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>