Öneri algoritmaları tehlike oluşturuyor mu?

0

Öneri algoritmaları

Sosyal medya devlerinin yöneticileri, ABD’de senato karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yöneticiler, öneri algoritmaları ile ilgili bilgi paylaşacaklar.

Öneri algoritmaları tehlikeli mi?

27 Nisan’da Facebook, Twitter ve YouTube’dan yöneticiler, algoritmaların değerlendirileceği bir Senato duruşmasına katılacaklar. Duruşmada Facebook içerik politikası başkan yardımcısı Monika Bickert, Twitter ABD kamu politikası başkanı Lauren Culbertson ve YouTube ABD kamu politikası sorumlusu Alexandra Veitch yer alacak.

Duruşmada platformların kullandığı öneri algoritmaları değerlendirilirken, aşırıcılık ve yanlış bilgilendirme konusundaki etkileri ele alınacak. Genel olarak platformların, aşırı olaylarda tetikleyici olup olmadığı görüşülecek.

Stanford Doktora adayı Becca Lewis, Kongre Binası saldırısından bir yıl önce yayınladığı bir Medium gönderisinde, yalnızca öneri algoritmasının değil, tüm YouTube’un aşırı sağ propagandayı yaymak için bir araç olduğunu öne sürmüştü.

Duruşma sonrasında ise bu platformlara herhangi bir ceza uygulanması beklenmiyor. Yapılacak görüşmelerin ardında tavsiye ve gelecek planlaması niteliğinde kararlar ortaya çıkabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>