OneWeb uzaydan internet için yeni adım attı

0

SpaceX’in en önemli rakibi olarak görülen OneWeb uzaydan internet için yeni bir adım attı. OneWeb, 34 yeni internet uydusunu devreye almayı planlıyor.

OneWeb uzaydan internet için harekete geçiyor

Elon Musk’ın en iyi projelerinden biri olarak görülen uzaydan internet çalışmaları SpaceX tarafından yürütülüyor. Ancak SpaceX’in artık bu alanda çok daha güçlü bir rakibi olacak gibi görünüyor.

Uzun süredir uzaydan internet için çalışmalarını yürüten OneWeb isimli ABD merkezli şirket, prototip uydu testlerine başlamıştı. Ancak bu prototip testleri başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Yapılan geliştirmeler sonucunda OneWeb, artık bu alanda somut adımlar atmaya başlamıştı. Hatta şirketin şu anda 6 adet internet uydusu yörüngede bulunuyor.

Yapılan yeni açıklamalara göre OneWeb, 34 adet yeni internet uydusunu uzaya fırlatmayı planlıyor. Böylelikle OneWeb’in yörüngedeki toplam uydu sayısı 40’a ulaşmış olacak. Şirketin gelecek hedefleri arasında ise 2021 yılında uzaydan küresel internet hizmeti sunmak ve yaklaşık 650 adet uyduya ulaşmak yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>