Öngörüye dayalı büyük veri analiz platformu

0

Zementis_LogoSoftware AG, öngörüye dayalı, yüksek performanslı Büyük Veri analizi çözümlerini kesintisiz bir entergrasyon ile Dijital Dönüşüm Platformu’na dâhil ettiğini duyurdu. Bu entegrasyon, iş süreçleri için kritik öneme sahip içgörüleri ortaya çıkarma, tahmin etme ve bu çıkarımlara göre aksiyon alma konularında, perakende, üretim, finansal hizmetler, telekomünikasyon, kamu hizmetleri ve turizm gibi sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin işini hızlandırıyor ve kolaylaştırıyor.

 Software AG CTO’su Wolfram Jost, “Bir sonraki adımda ne olabileceğini tahmin etmek, müşterileri memnun etme, operasyonları iyileştirme ve rekabette öne çıkma açısından hayati bir öneme sahip. Öngörüye dayalı analiz, geçmişe dönük ve gerçek zamanlı verilerin ardındaki örüntüler üzerinden geleceğe dair içgörüler oluşturuyor. Öngörüye dayalı analiz özelliklerinin Dijital Dönüşüm Platformumuza eklenmesiyle birlikte, iş ortaklarımıza sunduğumuz kabiliyetler de çeşitleniyor. Bu sayede işletmeler gelecekte karşılaşabilecekleri riskleri belirleyip bu çıkarımlara göre adım atabiliyor ve gelir, kaynak, iş çıktısı ve çok daha fazlası için önlerindeki fırsatları öngörüp ilerisi için şimdiden değerlendirebiliyorlar” diyor.

Uyarlanabilir Kararlar ve Öngörüye Dayalı Mantıksal Analiz: ADAPA
Software AG, iş süreçlerine dair içgörüler ve mantıksal analizler için tek bir hizmet noktası belirleme amacıyla Zementis ADAPA’yı (Adaptive Decision and Predictive Analytics) Apama Veri Akış Analitiği Platformu’na entegre etti. Standartlar doğrultusunda öngörüye dayalı analizler için geliştirilen, son derece hızlı bir kurulum platformu ve skorlama motoru olan Zementis ADAPA,  Büyük Veri içindeki örüntüleri ortaya çıkarmak için çeşitli algoritmalar kullanarak geleceğe dair benzer çıkarımlar yapabiliyor.

Zementis ADAPA’nın öne çıkan en önemli özelliği, PMML (Öngörüye Dayalı Model Biçimlendirme Dili) kurulum ve yürütme motoru olması. Her geçen gün daha fazla gelişmekte olan ve veri madenciliğinde sektör standardı haline gelmeye başlayan bu özellik, farklı araç ve yazılımlar ile desteklenebiliyor. Bu sayede ticari ve açık kaynak veri madenciliği araçlarıyla meydana getirilen öngörüye dayalı modeller, gerçek zamanlı skorlama için kullanılabiliyor.

Rekabet avantajı sunan cazip teknoloji
Dijital Dönüşüm Platformu, yeni eklenen öngörüye dayalı mantıksal analiz kabiliyetiyle birlikte, öngörülebilir arıza tespiti ve bakımı, akıllı sayaç sistemi ve üretim, tedarik zinciri optimizasyonu, sahtecilik tespiti, Nesnelerin İnterneti ve bağlantılı müşteri pazarlamasına yönelik kullanım senaryoları gibi farklı uygulamaları destekliyor ve beraberinde getiriyor.

Zementis İcra Başkanı Michael Zeller, “Öngörüye dayalı büyük veri analizi, son zamanlarda gittikçe artan bir hızla talep görüyor. Çünkü öngörüye dayalı mantıksal analiz araçları kullanan işletmeler, bu araçları kullanmayanlara oranla, müşteri hizmetlerinde çok daha iyi bir konuma yükseliyorlar. Bu teknoloji, işletmeler için müthiş bir rekabet avantajı yaratıyor” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bugün pek çok işletme ellerindeki Büyük Veri’yi uygulanabilir içgörülere nasıl dönüştüreceklerini bilmiyor. Bu konuda büyük zorluk çekiyorlar. Öngörüye dayalı, yüksek performanslı Büyük Veri analiz sistemlerini benimseyen işletmeler ise,  iş performanslarını optimize etmelerini sağlayacak bu bilgi hazinesini değerlendirebiliyor ve kişiselleştirilmiş pazarlama gibi programlar geliştirerek gittikçe daha fazla rekabet içeren bir pazarda farklılaşmalarını sağlayacak unsuru elde edebiliyorlar.”

Bellek içi işleme, veri akış analitiği, bulut bilişim, Nenelerin İnterneti ve Büyük Veri gibi yeni teknolojiler, çok daha hızlı ve ucuz programlama platformları ve sensörleriyle bir araya getirildiğinde, işletmelerin öngörüye dayalı analiz sistemlerini benimsemelerini ve analitik kabiliyetlerini geliştirip güncelleştirmelerini kolaylaştırıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>