Online test yapmadan önce soruları kendinize sorun

0

Aradığınız cevaba ulaşmak için bir dizi soru sormak, test ve ölçüm yapmak en etkili yöntemlerden biri. Hangi adayları iş görüşmesine çağırmalıyız? Hangi satış temsilcileri ürünlerimizi, şirket değerlerimizi ve pazarı daha iyi tanıyor? Kimleri terfi ettirmeliyiz? Çalışanlarımızın İngilizce seviyeleri ne düzeyde? Kimlere Excel eğitimi vermeliyiz?

Bu sorulara cevap aranırken öznel değerlendirmeler yapmak yerine; standart, geçerli ve güvenilir sorular sormak çok daha doğru, hızlı, kolay, adil ve sistematik bir yöntem. Öte yandan, liyakata önem vermek ve çalışan ilişkilerinde bilimsel yöntemleri tercih etmek, bir işverenin iş arayan adaylar ve çalışanlarının gözünde itibarını arttırıyor.

İşe alım, performans değerlendirme , eğitim ve terfi süreçlerine test ve sınav uygulamalarının dahil edilmesi, zamanla çok kritik verilerin oluşmasına olanak sağlıyor; bu verilerin daha sonra analiz edilmesi ile (performansı yüksek satışçıların analitik becerilerinin de yüksek çıkması üzerine, işe alımda yetenek testi kullanılmasına karar verilmesi gibi) şirket için çok isabetli kararlar alınabiliyor. Zira veri birikiminin sağlanmadığı her türlü süreç, geliştirilmesi şansa bırakılmış bir süreçtir.

Peki, test ve sınav uygulamalarını şirketimizin iş süreçlerine dahil etmek isterseniz, bunu güvenli, kolay ve en az maliyet ile nasıl yapabilirsiniz?

Bazen son derece iyi niyetle seçtiğimiz bir yöntem, hiç istemediğimiz sonuçlara neden olabilir. Eğer sınav güvenliği sağlanamaz ise, yanlış adayları iş görüşmesine çağırabilir, doğru adayları görmezden gelebiliriz. Hak etmediği halde bazı çalışanları terfi ettirebiliriz. Çalışanlarımız hakkında yanlış değerlendirmelerde bulunabiliriz. Online test ve sınav uygulamalarında dikkat edilmesi gerekenlere gerekli önem verilmez ise, şirketin yanlış kararlar almasına neden olunabilir. Bu yüzden şirket, tasarladığı test sürecine uygun bir yöntem tercih etmelidir.

Her test uygulaması, kendi şartları göz önünde bulundurularak, en optimum ortamda gerçekleştirilmelidir. Aşağıdaki sorular test uygulamasının tasarlanmasında size önemli noktaları işaret edecektir.

Adaylar birbirini tanıyor mu? Adaylar farklı gün ve saatte sınavı alabilmeli mi? Sorduğumuz soruların cevaplarına internet aracılığıyla hızla ulaşılabiliyor mu? Testi alan kişi, teste davet ettiğimiz kişi mi? Testi alan kişi, testi tek başına mı tamamladı?

Bütün bu sorulara, amacınıza en uygun cevapları verene kadar hiçbir online test veya sınav sistemini başlatmayın. Çünkü en ufak bir cevapsızlık, bir yerlerde hata yaptığınızı gösteriyor olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>