Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka görüntü oluşturmada yeni hamle: DALL-E 3 geliyor

Yapay zeka görüntü oluşturma aracı DALL-E'nin yeni sürümü, metin desteği ve ChatGPT entegrasyonu ile geliyor
- Advertisement -

Son dönemde dünyayı kasıp kavuran yapay zeka şirketleri, yeniliklerine hız kesmeden devam ediyor. ChatGPT ile bu alanda çığır açan OpenAI, dün görüntü oluşturma aracı DALL-E’nin yeni sürümünü tanıttı. ChatGPT entegrasyonu ile gelecek olan DALL-E 3 özellikle metin içeren görsel geliştirmede fark yaratıyor. OpenAI, DALL-E 3’ü Ekim ayında ChatGPT+ ve kurumsal müşterilerin kullanımına sunmayı planlıyor.

Ocak 2021’de piyasaya sürülen ve insan istemlerine dayalı görüntüler oluşturabilen DALL-E, kısa sürede hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına ulaştı. Buna karşın DALL-E bu alanda Stable Diffusion gibi açık kaynaklı araçların ve yazıyı resme çeviren Midjourney gibi başarılı yapay zeka araçlarının rekabeti ile karşılaştı. Open AI, şimdi DALL-E’de önemli bir güncelleme ve geliştirme yaparak bu rekabette bir adım öne geçmeye çalışıyor.

OpenAI, DALL-E 3’ün, Nisan 2022’de piyasaya sürülen DALL-E 2’ye kıyasla, özellikle daha uzun olan istemlerin amacını anlamada önemli ölçüde daha iyi olduğunu söylüyor. Ayrıca yeni sürümle birlikte DALL-E artık ChatGPT kullanılarak çağırılabiliyor. Firma, DALL-E 3’ün sorguları daha sadık bir şekilde yansıtan daha yüksek kaliteli görüntüler üretebildiğini bildiriyor. OpenAI, DALL-E 3’ü ilk etapta Ekim ayında ChatGPT+ ve kurumsal müşterilerin kullanımına sunmayı planlıyor ancak şirket yönetimi bu yeni aracın hızla yaygınlaşacağı görüşünde.

DALL-E 3’te sanatçıların endişeleri de dikkate alınacak

 OpenAI, DALL-E’nin güvenliğini artırmak ve algoritmik önyargıyı azaltmak için yeni adımlar attığını da söylüyor. Şirket ayrıca, sanatçılar tarafından yapay zeka araçlarına yöneltilen bazı eleştiri ve endişelere karşı iki önemli adım atıyor. Bu kapsamda DALL-E 3, yaşayan sanatçıların tarzında bir görüntü isteyen talepleri reddetmek üzere tasarlandı. Ayrıca sanatçılar artık görüntülerinin bir kısmının ya da tamamının gelecekteki OpenAI görüntü oluşturma modellerini eğitmek için kullanılmasını reddedebilecek.

OpenAI, DALL-E 3 ile oluşturulan görüntüler için herhangi bir telif hakkı başvurusunda bulunmayacağını dolayısıyla üreticilerin kendi içeriklerinin sahibi olacaklarını duyuruyor. Buna karşın, DALL-E 3 ile üretilen içeriklerin kullanıcı tarafından tescil ettirilip tescil ettirilemeyeceği ve kullanıcının bu tip görseller özelinde gelecekte bir telif talebinde bulunup bulunamayacağı bambaşka bir tartışma konusu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir