Techinside Google News
Techinside Google News

OpenAI, açacağı GPT mağazasını 2024’e erteledi!

OpenAI, yapay zekaya yönelik uygulama mağazası GPT Store'un daha önce açıklandığı gibi bu yıl açılmayacağını; bunun yerine 2024'ün başında belirtilmeyen bir tarihte açılacağını söyledi.

OpenAI tarafında yaşanan bu gecikme, neredeyse kesin olarak ilk duyurunun hemen ardından Kasım ayında meydana gelen liderlik değişikliğinden kaynaklanıyor.

Haber ilk olarak kullanıcılara ve geliştiricilere gönderilen notu alan Axios tarafından bildirildi. Mağazanın bu ayki lansmanı, Kasım ayında OpenAI’in Geliştirici Günü konferansında resmi olarak duyurulduğunda herkesi şaşırtmıştı.

- Advertisement -

Mağazanın çalışan bir maketi ve incelenmek üzere GPT adı verilen ince ayarlı modellerden birkaçı mevcut olmasına rağmen, pek çok cevaplanmamış soru vardı.

Kısa süreliğine görevden alınan CEO Sam Altman ve CTO Mira Murati ile yapılan Soru-Cevap oturumunda, müşterilerden ücret alma ve geliştiricilere ödeme yapma konusunda şirketin mağaza için planının ne olduğu soruldu. Cevapları ise “göreceğiz” oldu.

Lansman planının ne kadar gevşek olduğu ve en azından bir haftalık çalışmanın yönetim kurulu ile CEO arasındaki kısa ama yoğun mücadele nedeniyle kaybedildiği göz önüne alındığında, gecikme pek de sürpriz olmadı. Kış tatili yaklaşırken, büyük bir ürünü baskı altında sevk ederken aynı anda yeni bir kurul ve diğer önceliklere yön verme fikri muhtemelen başlangıç ​​noktası değildi.

OpenAI müşterileri için hala GPT’ler oluşturulabilir ve başkalarıyla doğrudan paylaşılabilir. Ancak mağaza resmi olarak başlatılana kadar bunlar halka açık olarak listelenmeyecek veya herhangi bir gelir paylaşımı planında yer alamayacak (OpenAI nasıl uygulanacağına karar verirse).

Yönetimde yaşanan krizlerin ardından gelen bu karar, aynı zamanda karar alma mekanizmalarındaki kaos ortamının da en önemli kanıtı. Şirketin bu sıkıntıları aşmasının ardından üretim süreçlerinin hızlanması ve planların tekrar erkene alınması bekleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir