Techinside Google News
Techinside Google News

OpenAI Avrupa operasyonlarını sonlandırmayacak

OpenAI CEO'su Sam Altman, Avrupa'daki yapay zeka düzenlemeleriyle ilgili görüşlerinin iki gün içinde değiştirdi
- Advertisement -

OpenAI CEO’su Sam Altman, son iki gün içinde Avrupa’daki yapay zeka düzenlemeleriyle ilgili görüşlerinde dramatik bir değişiklik yaşadı. Altman ilk olarak, düzenlemelerin bir çizgiyi aşması durumunda Avrupa’daki operasyonları sonlandırma tehdidinde bulundu, ancak daha sonra şirketin “ayrılmak gibi bir planının olmadığı” iddiasıyla tavrını değiştirdi.

Financial Times’ın bildirdiğine göre, Altman çarşamba günü Londra’da gazetecilere konuşarak, 2024’te tamamlanması planlanan Avrupa Birliği’nin yapay zeka düzenlemesi AI Act hakkındaki endişelerini detaylandırdı.

Altman, “Detaylar gerçekten önemli,” dediği ifade ediliyor. “Uyum sağlamaya çalışacağız, ancak uyum sağlayamazsak faaliyetlerimizi sonlandıracağız.”

Başlangıçta, bu tür yapay zeka yönetimine ilişkin olarak bir ilki olabilecek olan bu mevzuat, tıbbi ekipmanlarda, işe alımda ve kredi kararlarında olduğu gibi “yüksek riskli” yapay zeka kullanımları için tasarlanmıştı.

Şimdi, generatif yapay zeka patlaması sırasında, yasama organları genişletilmiş kurallar önerdi: Büyük makine öğrenme sistemleri ve OpenAI’nin ChatGPT gibi sohbet robotlarının arkasındaki gibi büyük dil modelleri gibi araçların yapımcıları, yapay zeka tarafından üretilen içeriği açıklamalı ve sistemlerinin eğitim verileri olarak kullanılan telif hakkıyla korunan bilgilerin özetlerini yayınlamak zorunda kalacaklar.

OpenAI, ChatGPT’nin arkasındaki modellerden biri olan GPT-4’ün yayınlanmasından sonra yöntemleri veya eğitim verilerini açıklamamakla eleştirildi.

Altman, çarşamba günü Londra’da, “Mevcut EU AI Act taslağı aşırı düzenleyici olurdu, ancak geri çekileceği duyumunu aldık,” dedi. “Hâlâ bunun üzerinde konuşuluyor.”

Yasama organları taslağın tartışmaya açık olmadığını belirtti ve Avrupa Parlamentosu’nun Romanya üyesi Dragos Tudorache, “herhangi bir sulandırmanın yakın bir zamanda gerçekleşeceğini görmüyorum” dedi.

İlk açıklamalarından yaklaşık 48 saat sonra, Altman Avrupa’da “AI’nın en iyi nasıl düzenleneceği konusunda çok verimli bir hafta boyunca yapılan görüşmeler” hakkında bir tweet attı.

AI Act Nedir?

Bir Avrupa Birliği yasa tasarısı olan AI Act, Avrupa Birliği’nin yapay zeka teknolojilerinin kullanımını düzenlemek amacıyla hazırladığı bir düzenlemedir. Yasa tasarısı, yapay zeka sistemlerinin insan haklarına saygı göstermesini, güvenli ve şeffaf olmasını, ayrımcılık yapmamasını ve etik standartlara uygun olmasını gerektiriyor. Tasarı, özellikle yüksek riskli sektörlerde (örneğin sağlık, ulaşım, enerji) kullanılan yapay zeka sistemlerine yönelik daha sıkı düzenlemeler içeriyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir