Techinside Google News
Techinside Google News

OpenAI, Rockset’i satın alarak ne planlıyor?

OpenAI, gerçek zamanlı arama ve veri analitiğini destekleyecek araçlar geliştiren Rockset'i satın aldı.
- Advertisement -

OpenAI, resmi blogundaki bir gönderide Rockset’in teknolojisini “ürünler arası altyapısını güçlendirmek” için entegre edeceğini söyledi. Rockset ekibinin üyeleri şirkete katılacak ve mevcut müşterileri Rockset platformundan “kademeli olarak” aktaracak.

OpenAI COO’su Brad Lightcap yaptığı açıklamada, “Rockset’in altyapısı, şirketlere verilerini eyleme dönüştürülebilir istihbarata dönüştürme gücü veriyor.” dedi.

“Rockset’in temelini OpenAI ürünlerine entegre ederek bu avantajları müşterilerimize sunmaktan heyecan duyuyoruz.”

Rockset, 2016 yılında eski Facebook mühendisleri Venkat Venkataramani ve Tudor Bosman ile veritabanı mimarı Dhruba Borthakur tarafından kurulan, şirketlerin veritabanlarından ve genel bulut depolama hizmetlerinden verileri otomatik olarak almasını ve ardından bu verileri arama ve analiz uygulamaları için dizine eklemesini sağlayan araçlar oluşturan bir şirket.

Rockset’in veri tabanı platformu, öneri motorları, lojistik izleme kontrol panelleri ve özellikle ChatGPT’nin de sahibi olan şirket ile ilgili olarak fintech ve e-ticaret gibi alanlardaki sohbet robotları gibi şeyleri destekliyordu.

Rockset, satın alma öncesinde Icon Ventures, Sequoia ve Greylock gibi yatırımcılardan 117,5 milyon doların üzerinde sermaye toplamayı başardı. Ayrıca Rockset’i uçuş gecikmesi tahminleri sohbet robotunun bir parçası olarak kullanan Meta ve JetBlue gibi ünlü müşterileri de vardı.

Peki, OpenAI Rockset’in teknolojisiyle ne inşa edebilir? Blog yazısında, şirketlerin “kendi verilerini daha iyi kullanmalarını” ve OpenAI ürünlerini kullanırken “gerçek zamanlı bilgilere erişmelerini” sağlamaktan bahsediliyor. Bir şirketin verilerine dayalı olarak şirketin modellerini “temellendirmek” için geliştirilmiş araçlar, belki halüsinasyonları azaltmak veya modeli çeşitli iş kullanım durumları için ince ayar yapmak gibi alanlarda kullanılabilir.

OpenAI'nın gelirleri

Venkataramani, duyuruya eşlik eden blog yazısında “Rockset gibi gelişmiş erişim altyapısı, yapay zeka uygulamalarını daha güçlü ve kullanışlı hale getirecek.” diyor.

“Rockset, OpenAI’in bir parçası olacak ve OpenAI’nin ürün paketini destekleyen erişim altyapısını güçlendirecek. OpenAI’in, AI uygulamalarının büyük ölçekte karşılaştığı zor veritabanı sorunlarını çözmesine yardımcı olacağız.”

Rockset’in satın alınması, OpenAI’in kurumsal satışlarına ve teknoloji kuruluşlarına yoğun yatırım yapma yönündeki daha geniş güncel stratejisine uyuyor.

Mayıs ayında OpenAI, araçlarını diğer işletmelere satmak için PwC ile bir anlaşma imzaladı. Bir ay önce şirket, iş odaklı bir özel model ayarlama ve danışmanlık programı başlattı.

Bu hamleler meyvesini veriyor gibi görünüyor ve OpenAI’in yıllık gelirinin bu yıl 3,4 milyar doları aşacağı bildiriliyor. Şirket, geçtiğimiz günlerde viral yapay zeka destekli sohbet robotu platformu ChatGPT’nin kurumsal katmanının 600.000’e yakın kullanıcıya sahip olduğunu ve bu sayının tüm Fortune 500 şirketlerinin %93’ünü içerdiğini açıkladı.

Rockset, OpenAI’in yaratıcı araçlar ve altyapı oluşturmak için yapay zekadan yararlanan New York merkezli bir girişim olan Global Illumination’dan sonra yalnızca ikinci halka açık satın alımıdır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir