Opera geleceğin tarayıcısını yaratıyor: Neon

0

Avrupa teknoloji şirketi Opera Software hem Mac hem de Windows için yeni bir tarayıcı geliştirdiğini duyurdu. Neon adı verilen yeni tarayıcı, konsept tarayıcı olarak tanıtıldı ve farklı özellikleri ile adeta yeni bir dönem başlatacağını da gösterdi.

Opera tarayıcısı ile aynı yapı üzerine inşa edin Neon, yeni özellikleri ile Opera’dan ayrılıyor. Tarayıcılarda üstte görmeye alışkın olduğumuz sekmeler bölümü, Neon’da sağ tarafa alınmış ve adres küçük daireler ile gösteriliyor. Sol bölüm ise indirmeler, resim galerisi ya da video oynatıcı gibi görevler için ayrılmış. Bölünmüş ekran modu ile tek ekranda farklı web sayfalarının ziyaret edilmesi, video oynatılabilmesi de mümkün.

Yeni tarayıcının çalışma sistemi

Neon Geleceğin Tarayıcısı Olarak Tanıtıldı

1995 yılında piyasaya çıkan Opera, web tarihinin en eski tarayıcılardan biri olmaya devam ediyor. Norveç şirketi tarayıcı sektöründe fark yaratmayı başararak kullanım oranlarının arttırırken, 2016 yılında sadece Opera tarayıcısı üzerinden dahi pek çok yeni özellik sunulmuştu. Masaüstü tarayıcısı için yerleşik VPN hizmeti, yerleşik reklam engelleme sistemi ve batarya performans özellikleri ile kullanıcılara yönelik yenilikler geliştirilen Opera, Neon projesi ile birlikte geleceğin tarayıcısını şimdiden bizlere gösteriyor.

Neon’un iki farklı bölüme ayrılan yeni özelliğinden ekran görüntüsü

Şu an için gelişmelerin devam ettiği tarayıcıda bazı özelliklerin bu yıl Opera masaüstü uygulamasına da gelebileceği konuşuluyor. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Opera tarayıcı şefi Krystian Kolondra,  web tarayıcıların genel olarak artık yeterli olmadığını söylerken Opera’nın yeni projesiyle, insanların webin geleceği konusunda Opera’nın vizyonunu ve getireceği yenilikleri görebileceğini söyledi. Şu anda konsept tarayıcı olarak tanıtılan yeni tarayıcı, resmi site üzerinden indirilebilir durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>