Opera, tarayıcıda kripto para kazıcılığını önlüyor

0

Bitcoin fiyatı

Kripto paraların hızlı yükselişi, web sitesi sahiplerini ziyaretçilerini sömürecek yöntemler geliştirmeye itti ve siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin web tarayıcıları üzerinde kripto para madenciliği yapan sitelerin sayısı hızla yükselmeye başladı.

Donanımları öldürüyor

Ancak ne var ki, kripto para madenciliği bilgisayarların sağlığı ve ömrü için çok zararlı bir eylem ve bu işlem sonunda ekran kartının kullanılmaz duruma gelmesi, ana kartın yanması, bilgisayardaki farklı devrelerinin ömrünün kısalması kaçınılmaz bir durum. Özellikle de kripto para madenciliğine hiç uygun olmayan laptoplarda kazı yazılımlarının çalıştırılması bu hassas cihazların birkaç hafta içinde kullanılmaz duruma gelmesine neden olabiliyor. 

Opera şimdi, yeni versiyonu ile tarayıcı üzerinden kripto para kazısı yapmaya çalışan web sitelerini tespit ederek kullanıcıları uyarmayı ve kazı yazılımlarını durdurmayı hedefliyor. Opera 50 sürümüyle beraber gelen yeni özellik sayesinde, kullanıcılar donanımlarını riske atmadan web sitelerini ziyaret edebilecekler. 

Benzer özelliklerin Google Chrome, Firefox ve IE için de yayına gireceği düşünülüyor zira tarayıcı üzerinden kripto para kazısı yapan web sitelerinin sayısı hızla büyüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>