Opera VPN pazarını bitirecek mi?

0

Mobil, uygulama bazlı, konsol ya da modem bazlı VPN; Opera VPN özellikli ve ücretsiz yeni web tarayıcısını yayınlayınca bu işten ekmek yiyen onlarca ücretli VPN servisinin de ayakta kalmak için ya yeni bir iş bulmaları ya da farklılaşmaları gerekecek. Bu saydıklarımız da bizim onlara önerimiz olsun…

Masaüstü web tarayıcısını güncelleyen Opera, internette güvenli ve anonim kalmanın yanı sıra, erişim engelli web sitelerine de erişim sağlayan bir VPN hizmetini ücretsiz olarak sunmaya başladı. Üstelik benzer servislerde olduğu gibi karmaşık ayarlara da gerek kalmıyor, tek bir tıkla VPN’i aktif hale getirerek internette iz bırakmadan dolaşmaya başlayabiliyorsunuz.

Herhangi bir hesap açmanıza bile gerek yok; tarayıcıyı indirip ayarlar menüsünde VPN’i aktif hale getirdiğinizde, sanal konumlarınız arasında dilediğiniz gibi geçiş yapabiliyorsunuz. Şimdilik geliştirici sürümünde bulunan ve yakında son kullanıcılara hitap eden versiyona gelmesi beklenen VPN özelliğiyle, üç farklı ülkeymiş gibi davranabiliyorsunuz; ABD, Kanada ve Almanya. Üstelik Opera, bu servisi tüm kullanıcılar için yayınladığında daha fazla ülkeyi listeye ekleyeceğinin de müjdesini veriyor.

Opera VPN ile rekabette farklılaşıyor

Tarayıcının adres çubuğunda yer alan bir simge aracılığıyla kullanım esnasında da konum değiştirmenize olanak tanıyan Opera VPN aracı, ayrıca bu çubuktan IP adresinizin görünür olup olmadığını ve VPN üzerinden ne kadar veri harcadığınızı takip etmenizi sağlıyor. Doğrudan tarayıcıya dahil olarak gelmesi pek çok avantajı beraberinde getiriyor. Örneğin herhangi bir eklenti yüklemeniz gerekmiyor. Aylık bir ücret bulunmuyor ve ne kadar kullanabileceğinizi belirleyen bir sınır yok.

Teknik detaylara baktığımızda 256 bit şifreleme kullanan, gerçek IP adresinizi sanal bir alternatifle değiştirerek konumunuzu ve kimliğinizi tespit etmeyi zorlaştıran bir VPN servisi olduğunu görüyoruz. Opera tarayıcı pazarında kendine daha fazla yer edinmek için oldukça agresif adımlar atıyor. Geçtiğimiz ay yayınlanan dahili reklam önleyici araç da bunun bir örneğiydi. Şimdi VPN hizmeti, özellikle Türkiye gibi erişim engellerinin normal hale geldiği ülkelerde son kullanıcılar için tercih sebebi olacaktır.

Opera’nın şimdilik geliştirici sürümünde yer alan bu özelliği test etmek için Windows ya da Mac bilgisayarınız için uyumlu versiyonu buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>