Oracle Global Startup Programı ile dünyaya açılan Türk startuplar

0

Oracle Türkiye sunduğu bulut kredisi ve küresel start-up ekosistemine erişim destekleriyle Türk girişimleri dünyaya açıyor

Oracle geçtiğimiz günlerde basın toplantısıyla Global Startup Programı’na ilişkin bilgi verdi. Toplantıda görüşlerini paylaşan Oracle MEA Bölgesi Stratejik İşbirlikleri Müdürü Sinem Kaya, “İster fikir aşamasında olsun, ister belli bir noktaya gelmiş olsun tüm girişimleri dinleyerek, uygun olanlara Türkiye’de destek vererek, küresel pazarlarda başarılı olmalarını sağlamayı amaçlıyoruz” ifadesini kullandı. Sinem Kaya şu ana kadar 10’a yakın yerli start-up’ın Oracle Global Startup Programı çerçevesinde desteklendiğini belirtti. Oracle’ın start-up’lara bulut kredisi vererek desteklediğini not edelim. Diğer bir destek ise Oracle’ın küresel start-up ekosistemindeki diğer ülkelere ve start-up’lara erişerek iş yapabilme fırsatı.

Çöp ile kurulan start-up: Evreka

Oracle Türkiye ülkemizde desteklediği iki start-up’ı toplantıda basınla tanıştırdı. Bunlardan ilki geliştirdiği atık yönetimi ve şehir temizliği alanında çalışan Evreka. Toplantıda görüşlerini paylaşan Evreka Kurucu Ortağı Umutcan Duman, ülkemizde çeşitli şehir belediyeleriyle yürüttükleri atık toplama çalışmalarından bahsetti. Evreka’nın çözümü kısaca şöyle çalışıyor:Bir tarafta sensörler var, konteynerlerin doluluk ve sıcaklıklarını kontrol ediyor. Buradan elde edilen verilerin hepsi bulutta saklanıyor. Diğer tarafta da çalışan yazılım bulunuyor. Evreka hangi konteynerin dolu veya boş olduğunu anlayıp buradan elde ettiği verilere göre rota optimizasyonu yapıyor. Öte yandan, Umutcan Duman, Oracle’ın küresel startup ekosisteminden gelen veriler sayesinde bugün Meksika’ya kadar uzanan bir alana ulaştıklarını aktardı.

Ortus’tan akıllı iletişim

Oracle Türkiye’nin toplantıda tanıttığı ikinci girişim ise Ortus 4C platformu oldu. Platform aslında çağrı merkezlerinde duyma engellilere hizmet sunan akıllı chatbot’ları üreterek yola çıkmış. Fakat daha sonra iş modelini değiştirerek akıllı iletişim altyapıları geliştirmeye yoğunlaştırdı. Toplantıda görüşlerini paylaşan Ortus 4C Kurucusu Onur Doğan, “Oracle Global Startup programı sayesinde küresel etkinliklere katılarak ürün ve çözümlerimizi anlatıyoruz” dedi. Doğan ayrıca program sayesinde Evreka ile tanıştıklarını ve işbirliği yapmak üzere çalıştıklarını sözlerine ekledi.  

Görsel: Sinem Kaya / Oracle Türkiye, Umutcan Duman / Evreka, Onur Doğan / Ortus 4C.

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>