Organik devreler artık daha yetenekli

0

MIT bilim insanları organik devreler ile daha karmaşık işlemler yapabilmesini sağlayacak bir metot geliştirdi. Böylece organik bilgisayarlar üretebilme hedefinde büyük bir adım atılmış oldu.

MIT’in yeni yöntemine göre, organik devreleri hem analog hem de dijital bilgisayarlara entegre etmek mümkün olacak. Böylece canlı hücrelerden oluşan bilgisayarlar yaratabilecek.

Yeni yöntem DNA üzerindeki genetik sensörlerin tepkilerine dayanıyor. Bu analog tepkileri, dijital çıktıya dönüştürmek mümkün oluyor. Diğer bir deyişle, hücrelerin kompleks tepkileri, sıradan bilgisayarların anlayabileceği ikili sistemde veriye dönüştürülebiliyor.

Canlı hücreler konusunda geliştirilen yeni yöntemin pratik uygulamaları ise çok geniş bir alana yayılıyor. Örneğin, bu hücreler sayesinde, belirli kimyasalların varlığını tespit ettiğinde başka kimyasalların yayılmasını sağlayan sensörler geliştirmek mümkün. Bu da şeker hastaları için, kandaki glukoz miktarına göre insülin salınımını tetikleyen hücreler üretilebilmesi anlamına geliyor. Ya da farklı kanser hastalıklarıyla savaşan hücreler yaratılabilir. Bu yeni yöntemle üretilebilecek genetik devrelerin klinik çalışmaları bir sene içinde başlayacak. Böylece birkaç sene içinde, hücrelerden oluşan canlı bilgisayarların ilk pratik örneklerini birkaç sene içinde hayatımızda görme şansımız olabilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>