Orkut’un Türk geliştiricisi LinkedIn’e rakip oluyor

0

Facebook ile aynı dönemlerde ortaya çıkan Google destekli sosyal ağ servisi Orkut belki dünya çapında bir sosyal ağ servisine dönüşemedi ama kariyer ağı oluşturma hedefiyle şimdi yeniden gündemde.

Türk geliştirici Orkut Büyükökten tarafından geliştirilen ve 15 milyon kullanıcıya ulaşan Orkut, özellikle Brezilya da büyük ilgi görünce, Brezilya’nın Facebook’u olarak ünlenmişti. Ancak Facebook ile rekabet edemeyince Google tarafından 2014 yılında kapatılan servisin geliştiricisi şimdi LinkedIn’e rakip olacak bir girişimle sahalara geri dönüyor.

Hello isimli bir kariyer sosyal ağı oluşturan Büyükökten, Hello ile tam olarak LinkedIn’e veya Facebook’a rakip olmak yerine, farklı bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. İnsanların, ilgi alanlarına göre birbirlerini bulup gruplar oluşturmalarına imkan veren Hello da profiller, kullanıcıların ilgi alanlarına, hobilerine, yeteneklerine göre şekilleniyor. Böylece aynı “kafada” insanların birbirlerini kolayca bulması hedefleniyor. Sosyal ağın özellikle hobileri doğrultusunda yeni arkadaşlar ve gruplar arayan çalışan kesim arasında ilgi görmesi bekleniyor. Dolayısıyla, servisin iş dünyası içinde, farklı kariyer ve profesyonel ilişkiler fırsatlarına kapı açabileceği düşünülüyor.

Fotoğraf paylaşımı

Yeni sosyal servis, son dönemin trendine uygun şekilde, fotoğraf paylaşımı üzerine odaklanıyor. Elbette bu fotoğraflara açıklamalar, yorumlar, beğeniler eklenebiliyor. Ayrıca sosyal ağ servisinde ödül sistemi de bulunuyor.

Hello’nun özellikle, sadık Orkut kullanıcılarının bulunduğu Brezilya’da hızlı bir çıkış yapması bekleniyor ancak başarısını Brezilya’nın dışına taşıyıp taşıyamayacağı henüz belli değil.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>