Ormancılık yan ürünlerinden piller geliştirilecek

0

Ormancılık yan ürünlerinden pil

İsveçli pil üreticisi Northvolt ve Fin-İsveçli ormancılık şirketi Stora Enso, ormancılık yan ürünü ligninden pil geliştirmeye çalışıyor.

Ahşabın ağaç liflerini birbirine bağlayan bir parçası olan lignin, bir ağacın yüzde 20-30’unu oluşturur ve eskiden enerji için yakılırdı. Yıllarca süren araştırma ve geliştirmeden sonra, orman devlerinin kağıt bırakmayarak yeni ürünlere dönüştürülmesi mümkün.

Stora’nın biyomalzeme birimi başkanı Johanna Hagelberg, şirketler arasında bir geliştirme anlaşmasını özetleyen bir açıklamada, “Ligin bazlı sert karbonumuz… Avrupa’nın stratejik anot hammadde tedarikini güvence altına alacak” dedi. Northvolt, Şubat ayında Stora’dan eski bir İsveç kağıt fabrikasını satın alarak 2024’ün sonlarına kadar yıllık üretim kapasitesi 100 gigawatt saatin üzerinde olan bir katot malzeme fabrikasına dönüştürdü.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, elektrikli araçları için pil tedarikini güvence altına almak için Northvolt’a yüz milyonlarca dolar yatırım yapıyor. Mart 2017’de Stora’nın inovasyon başkanı Mikael Hannus Reuters’e lignin bazlı ürünlerin ticari üretiminin 5-10 yıl uzakta olacağını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>