Techinside Google News
Techinside Google News

Orta Doğulu turizm girişimcisi kadınlar için yarışma

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu (UNWTO) Orta Doğu’dan turizm teknolojisi girişimcisi kadınlara özel bir yarışma açtı.
- Advertisement -

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu (UNWTO), Suudi Arabistan’ın en büyük KOBİ konferansı Biban 2023’te “Teknolojide Kadınlar Startup Yarışması: Orta Doğu” (Women in Tech Startup Competition: Middle East) başlıklı yarışmayı açtığını duyurdu. UNWTO bu yarışmayla turizm sektöründen kadınların girişimcilik ekosistemindeki konumunu desteklemeyi hedefliyor.

Her kategoriden tüm finalistler UNWTO İnovasyon Ağı’na eklenecek; bunun yanında mentorluk ve burs fırsatları yakalayacak.

Kimler katılabilir?

  • Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Katar, Umman, Bahreyn, Kuveyt, Ürdün, Lübnan, Suriye, Irak, Libya ve Yemen’de kadınların sahibi veya yöneticisi olduğu startup’lar.
  • Fikir Aşaması, Erken Aşama veya A Serisi girişimler, geliştirilmeye ve finanse edilmeye hazır, minimum geçerli ürün veya fikre sahip girişimler.
  • Tam zamanlı bir ekibe, denenmiş bir pilot uygulamaya ve iş planına sahip olan girişimler.
  • Uluslararası büyüme potansiyeli bulunanlar.

Yarışma kategorileri

Sosyal Etki: İyi yaşam, sağlık, kentsel gelişim, kırsal kalkınma, sürdürülebilirlik ve eğitimde teknolojiye odaklanan ve turizmle kesişen faydaları olan girişimler.

Turizm ve Seyahat Deneyimi: Yiyecek ve içecek, ulaşım ve konaklama, seyahat ve perakende sektörlerine odaklanan ve bunlara katkı sağlayan girişimler.

Geleceğin teknolojileri: Fintech, AI, AR/VR, kripto para birimi, nesnelerin interneti, blokzincir teknolojisi, dijital ikiz ve Metaverse’den yararlanan girişimler.

Etkinlikler ve Topluluk: Sosyal ve mesajlaşma platformlarına, e-spor ve oyun platformlarına, topluluk tabanlı uygulamalara, etkinliklerle ilgili platformlara ve eğitim teknolojisine odaklanan girişimler.

Başvurular Temmuz ayının sonuna kadar devam ediyor. Kazananlar 27 Eylül 2023’te Dünya Turizm Günü’nde, Riyad’da yapılacak Tourism Tech Adventure adlı etkinlikte açıklanacak.

2018’den bu yana UNWTO 150’den fazla ülkeyi kapsayan 21’den fazla girişim yarışması ve inovasyon mücadelesi başlattı. 214 milyon ABD dolarını aşan fonuyla UNWTO, turizm sektöründe küresel girişimcilik ekosistemi ile uyumlu olarak dijitalleşme ve inovasyonu desteklemeyi amaçlıyor.

UNWTO İnovasyon Ağı nedir?

Türkiye’nin 1975’ten beri üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu, inovasyon ağı ile hükümetler, üniversiteler, şirketler, KOBİ’ler ve startup’lar dahil olmak üzere önde gelen turizm paydaşlarını bir araya getirmeyi amaçlıyor. Yatırımcılar (melek yatırımcılar ve girişim yatırımcıları) ve destekleyici iş ortakları (hızlandırıcılar, inkübatörler vb.) inovasyonu ve girişimciliği desteklemek üzere bu ağa katılabiliyor. Üye devletler, inovasyon mücadelesi başlatarak bu ağdan faydalanabiliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir