Otomasyon iş gücü piyasasını değiştirecek

0

Otomasyon iş gücü piyasasında sadece birkaç yıl içinde köklü değişikliklere neden olacak. Bazı meslekler çağa ayak uyduramayarak yok olup gidecek ve yeni meslek dalları oluşacak. Böylelikle karşımıza iki soru çıkıyor; “Geleceğin meslekleri neler olacak?” ve “Mesleklerin geleceği ne olacak?”

Otomasyon iş gücü piyasasını etkiliyor

ABD İş Gücü İstatistikleri Bürosu, önümüzdeki 10 yıl boyunca iş gücü piyasasında yaşamasını beklediği değişiklikler konusunda ön görülerinin yer aldığı bir rapor yayınladı. Rapora göre işyeri otomasyonu, bazı endüstrilerde daha fazla işi ortadan kaldıracak. Otomasyona son derece duyarlı montaj işçiliğinde ABD’de 45.300 işin robotlar ve yapay zeka sistemlerine devredilmesi bekleniyor.

Rapora göre birçok mesleğin yok olmasının yanı sıra, bazı meslek dallarında önemli bir büyüme yaşanacağı tahmin ediliyor. Raporda, kariyer değişikliği yapmak isteyenlere tıp, enerji veya matematik alanlarına yönelmeleri tavsiye ediliyor. Ayrıca çok sayıda robot ve yapay zeka sisteminin devreye gireceği düşünüldüğünde kariyer planlaması için çalışanların yazılım öğrenmesi gerektiği belirtiliyor.

Öte yandan, hassas tarım teknolojilerinin bir sonucu olarak çiftlikler daha da büyüyor ve toplam tarım işçilerinin de artması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>