Otomasyon sistemleri kadın-erkek eşitliğini etkileyecek

0

Otomasyon sistemleri

Otomasyon sistemleri yakın gelecekte iş kollarında yıkıcı bir etki yaratacak. Otomasyon sistemleri ile ortaya çıkacak olan kadın – erkek çalışan eşitsizliği Endüstri 4.0’ın en çok eleştiri alacağı konulardan olacak.

Otomasyon sistemleri ve istihdam

Dünya Ekonomik Formu’na göre Dördüncü Sanayi Devrimi olan Endüstri 4.0 herkesi eşit derecede etkilemeyecek. Rutin işlerin bilgisayar ve otomasyon sistemlerine devredileceği Endüstri 4.0’da kadınların daha fazla iş kaybına uğrayacağı tahmin ediliyor.

Davos’ta sunulan bir Dünya Ekonomik Forumu raporu, otomasyona kaybedilen işler konusunda ölçülebilir bir cinsiyet eşitsizliği olacağı öngörülüyor. A Future of Jobs for All raporu, 2026 yılına kadar ABD’de 1.4 milyon işin otomasyona devredileceğini söylüyor. Bu kaybın yüzde 57’sinin kadınlarda yaşanacağı öngörülüyor.

Ancak durum çok da karanlık değil. İşlerini kaybetme riski en yüksek olan çalışanların yüzde 95’inin “iyi kalitede, daha yüksek ücretli bir iş” bulacağı belirtiliyor.

Otomasyon sistemleri

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>