Otomatik duygu tespiti etik mi?

0

Otomatik duygu tespiti

AI Now Institute tarafından yapılan bir araştırmada, otomatik duygu tespiti teknolojisi ele alındı. Peki bu teknolojinin kullanımı gerçekten etik mi?

Otomatik duygu tespiti sistemleri

Yapay zeka alanında yaşanan gelişmelerle, insanların yüz ifadelerini incelenerek duygu durumları hakkında tahminler yapılabiliyor. Ancak son yıllarda, bu sistemlerin etik olup olmadığına yönelik birçok tartışma da oluyor.

AI Now Institute, otomatik duygu tespit sistemlerinin etik olup olmadığı hakkında yeni bir çalışma yaptı. Araştırma merkezinden Prof. Kate Crawford’e göre, her insanın olaylara karşısında hissettiği duygular ve buna bağlı yüz ifadeleri birbirinden farklılık gösteriyor. Dolayısıyla bu sistemlerin kesin olarak doğru çalıştığını söylemek yanıltıcı bir hareket olur.

1960’lı yıllarda kabul gören Paul Ekman’ın 6 temel duygu çalışmasını ele alan Crawford, bu sistemlerin güvenilir olmadığını söylüyor. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu durumla ilgili tespit sistemlerinin yasaklanması gerektiğini de vurguluyor.

AI Now Institute tarafından yapılan bu çağrıya ülkelerden ve diğer araştırma şirketlerinden nasıl bir cevap geleceği şimdiden merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>