Techinside Google News
Techinside Google News

Otomatik odaklı araç kamerası: Sharp-7

Sharp-7 isimli otomatik odaklı araç kamerası bir ilk niteliği taşıyor. Sheba, Sharp-7 model kamerasıyla sürücü deneyimini artırıyor.
- Advertisement -

Sheba, dünyanın ilk otomatik odaklı araba kamerasını tanıtıyor. Sharp-7, otomotiv ortamlarında çeşitli sıcaklıklarda tutarlı, yüksek kaliteli görüntüleme sağlayan 8MP otomotiv sınıfı bir sensör kullanıyor. Gelecekteki otomotiv güvenlik sistemlerinin geliştirilmesine yardımcı olan Sheba Microsystems, yeni bir otomatik odaklı kamerayı piyasaya sürdü.

Otomatik odaklı araç kamerası artık piyasada

Sharp-7 adı verilen kamera, otomotiv sınıfı büyük 8 megapiksel (MP) sensörü tam entegre mikro elektromekanik sistem (MEMS) sürücüsüyle birleştiriyor. Patentli mikro aktüatörler, dramatik sıcaklık dalgalanmalarından kaynaklanan odaklanma sorunlarını çözüyor. Firmaya göre Sharp-7, çeşitli otomotiv sıcaklıklarında gelişmiş, güvenilir görüntüleme sunarak, daha yüksek çözünürlüklü sensörlere sahip gelişmiş sürücü destek sistemi (ADAS) kameralarının potansiyelini vurguluyor.

Sheba’nın CEO’su ve kurucu ortağı Faez Ba-Tis, bu tür yüksek çözünürlüklü görüntülemeyi mümkün kılan en önemli etkenlerden birinin otomatik odaklama aktüatörlerinin benimsenmesi olduğunu söyledi. Kanadalı firma, kameralar için otomatik odaklama (AF), Optik Görüntü Sabitleme (OIS) ve süper çözünürlük (SR) dahil olmak üzere optik çözümlere yönelik üst düzey MEMS aktüatörleri geliştirmede uzmanlaştı.

Optikler ve kamera bileşenleri sıcaklıkla birlikte genişledikçe, otomotiv kameraları sıklıkla odak stabilitesini ve görüntü kalitesini korumakta zorlanıyor. Otomotiv sensör pazarı daha yüksek çözünürlüğe yöneldikçe sorun daha küçük piksel boyutlarıyla yoğunlaşıyor ve zorluklar daha da artıyor. Daha geniş sıcaklık aralığı nedeniyle, daha küçük pikseller, ışığın her piksele tam olarak odaklanmasını sağlamak için optiklerin daha hassas şekilde hizalanmasını gerektiriyor.

Şirkete göre, termal genleşme veya büzülmenin neden olduğu herhangi bir yanlış hizalama, bulanıklığa veya bozulmaya neden olabilir ve bu, özellikle otomotiv kameraları olmak üzere tüm kameralar için sorun teşkil edebilir. Sheba’nın patentli teknolojisi, bu termal genleşmeyi hesaba katacak şekilde lensleri kaydırmak yerine, hafif sensörü optik eksen boyunca kaydırıyor.

Görüntü sensörünün ağırlığı optik merceğin yüzde 2 ila 3’ü kadardır, bu da onu daha hafif ve kullanımı daha kolay hale getiriyor. Bu, sıcaklık değişimlerinde bile ultra hızlı ve doğru otomatik odaklama performansına olanak tanıyor. Sheba, bu son teknoloji yöntemin araç kameralarının, dijital yakınlaştırma ve inanılmaz derecede hassas nesne algılama (örneğin trafik işaretleri, hayvanlar ve yayalar) dahil olmak üzere yüksek çözünürlüklü sensörlerin avantajlarından yararlanmasına olanak tanıdığını vurguluyor. Güvenilir otomotiv uyumlu otomatik odaklama aktüatörlerinin bulunmaması ve termal genleşmeyle ilgili zorluklar gibi onlarca yıldır süren engeller, otomobil kameralarında yüksek çözünürlüklü sensörün benimsenmesini engelledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir