Twitter Avrupa Birliği’nden çekilecek mi?

Bir AB yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, Twitter, yanlış bilgilendirmeyi ele almak için gönüllü olarak katıldığı Avrupa Birliği uygulama kuralları kodundan çekilme olasılığı var. Ancak, bu hareket, Twitter’ın Avrupa’dan tamamen çekileceği anlamına gelmiyor.

Geçen yıl Avrupa Komisyonu, kuralları güçlendirerek şirketlere yanlış bilgilendirmeyi engellemeleri durumunda kaybettikleri reklam geliri hakkında düzenli ilerleme raporları sunma zorunluluğu getirdi.

Yeni yükümlülükler arasında, kabul edilen veya reddedilen politik reklam sayısı veya değeri ile tespit edilen manipülatif davranış örneklerine ilişkin bilgilerin sağlanması da bulunuyor.

Twitter’ın, Avrupa Birliği kodundan ayrılacağına dair işaretler verdiği, bir Avrupa Birliği yetkilisi tarafından açıklandı. Yetkili, son zamanlarda şirketin büyük çaba sarf etmemesi nedeniyle bu durumun önemli bir fark yaratmadığını ekledi. Bu sadece toplantılara katılmayacaklar ve rapor yayınlamayacaklar anlamına geliyor. Ancak hala yasal yükümlülükleri bulunacak diyen yetkili, bu durumun önemli teknoloji kurallarına ilişkin olduğunu vurguladı. Ayrıca yetkili, “Twitter Avrupa Birliği’nden çekilmiyor” dedi

Twitter, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Teknoloji kurallarının ihlali, şirketlere küresel gelirlerinin %6’sına kadar cezalar getirebilir.

Koda dahil olan şirketler arasında Alphabet’in (GOOGL.O) Google, Meta Platforms (META.O), Microsoft (MSFT.O) ve TikTok bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz