Techinside Google News
Techinside Google News

Otomobil firmalarının frekans savaşı

Dünyanın önde gelen otomobil üreticileri, ABD meclisi ile Wi-Fi frekansları nedeniyle tartışmalı günler geçiriyor.
- Advertisement -

V2VAmerika Birleşik Devletleri meclisi ABD yasama organları, acele edildiği eleştirilerine maruz kaldığı bir kararla, 5.9 GHz frekans bandının ticari Wi-Fi için kullanılabilir olmasını istiyor. Bu sayede akıllı cihazlar çok daha hızlı bir biçimde bağlantıya kavuşabilecek. Ancak diğer yandan otomotiv endüstrisinin önde gelen isimleri de aynı frekans bandını kullandığı için hükümetten bu girişimi durdurmasını talep ediyor.

Otomotivciler, 5850-5925 MHz bantlarını kullanarak yollardaki araçlarının özel ağa bağlanabilmesini ve birbirleri ile iletişime geçmelerini istiyor. Böylece ilk akıllı trafik ağının da temelinin atılması söz konusu olacak. Araçtan araca iletişim hedefi aslında Obama yönetiminin de isteklerin arasında yer alıyor ancak büyük markaların bahsi edilen bantların kullanımı ile ilgili endişeleri durumu zora sokuyor. Kısaca V2V (Vehicle 2 Vehicle) olarak adlandırılan bu teknoloji, otonom sürüşe sahip sürücüsüz otomobillerin yollara çıkışını da hızlandıracak.

Gigaom.com’daki habere göre Amerikan senatörlerinden Marco Rubio ve Cory Booker, “Wi-Fi Innovasyon Act” mevzuatını tekrar gündeme getirerek, ABD Federal İletişim Komisyonu FCC’nin bu konudaki araştırmalarını daha genişletmesini ve hatta Wi-Fi ile düşük gelirli bölgelerdeki internet kullanımını nasıl yükseltebileceklerini bilmek istiyor.

Otomotiv sektörü temsilcileri ise bu mevzuatın geri çekilmesini talep ediyor, aksi takdirde paylaşımlı frekansların ileride akıllı araç ağı için tehlikeli olabileceğine dikkat çekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir