Otomobil üreticileri çip krizi nedeniyle yeni yollar arıyor

0

Otomobil üreticileri çip

Otomobil üreticileri çip krizi nedeniyle yaratıcı olabilmek için yeni yollar arıyor. Dünya çapında milyonlarca araç küresel sorunla mücadele ediyor.

Otomobil üreticileri çip krizi ile mücadele ediyor

Otomobil üreticilerinin küresel yarı iletken sıkıntısıyla başa çıkmak için yaratıcı olmaları gerekiyor. Pandemi sırasında arz sorunları ve tüketici elektriği talebindeki artış nedeniyle yaşanan kıtlık, önemli parçalar eksik olduğu için dünya çapında milyonlarca aracın üretilmemesiyle otomobil endüstrisini etkiledi.

Sorunun başlangıçta beklenenden daha uzun sürmesi nedeniyle Daimler ve Volkswagen gibi üreticiler üretim stratejilerini yeniden düşünmek zorunda kaldılar.

Otomobil üreticileri genellikle Bosch ve Continental gibi büyük tedarikçilerden parçalar satın alır ve bunlar da zincirin ilerisindeki tedarikçilerden satın alıyor. McKinsey’in kıdemli ortağı Ondrej Burkacky, bazı durumlarda şeffaflığın olmamasına neden olduğunu söyledi. Burkacky: “İki tedarikçi arasında seçim yapabileceğinizi düşünmek yanılgıydı, ancak gerçek şu ki, her ikisi de aynı dökümhanede talaşlara sahipti” dedi.

Daimler Satın Alma Müdürü Markus Schäfer’e göre bu durum artık değişiyor. Alman Mercedes-Benz otomobil üreticisi, Eylül ayında IAA otomobil fuarında, Tayvan’daki gofret üreticileri de dahil olmak üzere tüm çip tedarikçileri ile doğrudan bir iletişim hattı kurduğunu söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>