Otomobil üreticileri için düzenleyici kurallar artıyor

0

Otomobil üreticileri için düzenleyici kurallar

Sıfır emisyon düzenlemelerinden kendi kendini süren arabaları yöneten kurallara kadar, otomobil endüstrisi çok yönlü bir düzenleyici saldırıyla karşı karşıya.

Sektörü sıfır emisyonlu arabalar satmaya zorlayan ve üreticileri etkin bir şekilde pil modellerini benimsemeye zorlayan kurallar, Avrupa’dan Çin’e ve dünyanın diğer bölgelerine kadar yürürlüğe giriyor.

Birçoğu henüz yazılmamış olan karmaşık düzenlemeler, otomobil üreticilerinin bu pilleri kullanma ve geri dönüştürme şeklini yönetecek. Ardından, araçlar internete bağlandıkça ve otomobil üreticileri bilgi ticareti ve bağlantılı hizmetler alanına girdikçe telekomünikasyon ve veri düzenlemeleri yürürlüğe girecek. Bugün yazılmakta olan teknoloji düzenlemeleri, önümüzdeki on yıllarda sektörü şekillendirecek olsa da uzmanlar bu yeni kural kitaplarının ormanının mutlaka kötü bir şey olmadığını savunuyorlar.

California Üniversitesi’nde enerji ve iklim politikası profesörü Daniel Sperling: “Evet, her zamankinden daha fazla düzenleme var, ancak daha fazla yenilik de var” diyor.

Düzenleyiciler, yaratıcılık ve potansiyel olarak zararlı gelişme arasında bir denge kurmalıdır. Sperling, değişimi zorlamak istediklerini ancak “bebeği banyo suyuyla dışarı atmak”tan kaçınmaları gerektiğini söylüyor. Çevre kampanya grubu Transport & Environment’ın üst düzey yöneticilerinden Julia Poliscanova, otomobil üreticilerinin onları teşvik etmek için kurallara ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Otomobil üreticilerini bu hedefe doğru nasıl itecekleri konusunda görüş ayrılıyor. Çin, Kaliforniya ve yakında Birleşik Krallık da dahil olmak üzere bazı bölgeler, üreticilerin belirli sayıda sıfır emisyonlu araç satmasını gerektiren satış yetkilerini seçti. Diğer bölgeler, özellikle AB, emisyon kuralları üzerindeki engelleri nasıl aşacaklarına şirketlere bırakıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>