Otomobil üreticilerinin kabusu Singapur’da gerçek oluyor

0

Otonom otomobillerden oluşacak taksi filoları, ya da başka bir deyişle, otonom otomobil filolarını kullanacak Uber gibi ulaştırma uygulamaları, otomobil üreticilerinin en büyük kabusuydu. Otonom araçlar yasal olarak trafiğe çıkma izni aldığında özellikle büyük şehirlerde insanların otomobil satın almayı bırakarak, çok düşük ücretlerle yolculuğu mümkün kılacak bu otonom taksi servisleriyle ulaştırma ihtiyaçlarını karşılama yoluna gitmeleri bekleniyordu. Otomobil üreticileri için bu kabus senaryonun gerçek olması, sadece zaman meselesiyken, dev otomobil üreticileri bu kaçınılmaz gelişmeye hazır olmak için Uber gibi büyük araç paylaşım uygulamalarına ortak olmaya veya kendi araç paylaşım servislerini kurmaya başlamışlardı.

Şimdi ise o “kabus” gerçek oluyor. Otonom sürüş teknolojileri geliştiren Delphi, Singapur’da otonom taksi servisini test etmeye başladığını duyurdu.

Lyft ve Uber benzeri uygulama

Test filosu şimdilik 6 araçtan oluşacak ve araçlar sadece 6 kilometrelik bir rotada hizmet verebilecek. Bu rota, şehrin finans kuruluşlarının yer aldığı ve sıkça taksi ihtiyacı bulunan batı bölgesinde yer alıyor. Taksiler, Lyft ve Uber benzeri bir uygulama ile çağrılabilecek yolcuları bölge içinde istedikleri noktaya bırakacak. Yolculuk ücreti de yine kullanıcıların uygulama üzerindeki hesaplarında kayıtlı kredi kartlarından tahsil edilecek.

Singapur hükumeti bu girişimin 2022’den sonra tüm ülkede kullanıma girecek şekilde geliştirilmesini umuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>