Otomobildeki elektriği satmak mümkün mü?

0

Elektrikli otomobiller büyük bir hızla hayatımıza girerken, İngilizler yeni bir konseptin üzerinde çalışmaya başladılar. Ülkedeki elektrik ihtiyacının çok yüksek olduğu anlarda, elektrikli otomobil sahipleri araçlarının pillerinde depolanmış elektrik enerjisini ülkenin alt yapısına vererek, bunun karşılığında gelir elde edebilir mi?

İngiliz hükumetinin planına göre, bu yönemle ülkede yaşanabilecek elektrik krizinin önüne geçmek mümkün olacakken, araç sahipleri de elektriğin ucuz olduğu günlerde veya saatlerde depoladıkları elektriği fiyatın yükseldiği saatlerde elektrik alt yapısına göndererek bir anlamda elektrik ticareti yapmış olacaklar ve bundan kazanç sağlayacaklar.

Ucuzken al, pahalıyken sat

Elektriğin ucuz olduğu saatlerde araçların elektrik depolaması, enerji alt yapısını rahatlatan bir süreç olduğu için, yöneticiler de bu girişimi destekliyor ve hükumet bu teknolojinin araştırılması için şimdiden 20 milyon Pound fon ayırmış durumda.

Bu tür bir uygulamanın devreye girmesiyle daha çok insanın elektrikli araç satın almaya yönelecek olması da ayrıca bir avantaj olarak görülüyor. Bu yöntem aynı zamanda, hükumetlerin artık yollarda daha az görmek istediği, çevreyi kirleten benzinli veya dizel otomobillerin sayısında da hızlı bir düşüşe yol açacağı için İngiliz hükumeti elektriği geri satabilen elektrikli araç fikrine büyük önem veriyor.

Vehicle-to-grid ismi verilen bu teknolojinin uygulamaya geçmesi halinde, elektrikli otomobil sahipleri minik birer elektrik santrali sahibi gibi, araçlarındaki kullanmadıkları enerjiyi ülkeye geri satarak önemli bir gelir kaynağı elde edebilecek. Elbette, araç sahipleri, elektriği satmak için araçlarını şehir içindeki şarj istasyonlarına ücretsiz bırakabilecekler. Bu da İngiltere’de büyük bir problem olan otopark sorununa rağmen, elektrikli otomobil sahiplerinin gün içinde araçları için ücretsiz otopark yeri bulması anlamına gelecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>