Otomobillerde anahtarsız çalışma tehlikeli mi?

0

anahtarsız çalışma

Üst segment otomobillerde, anahtarsız çalışma özelliği müşterilerin dikkatini çeken ek paketler arasında yer alıyor. Ancak yayınlanan son veriler bu özelliğin pek de güvenli olmadığını gösteriyor.

Anahtarsız çalışma ölümlere neden oldu

Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi daha önce hırsızlık konusunda güvenli olup olmadığı yönünde tartışmalara neden olmuştu. Otomobil üreticileri bu konuda önemli geliştirmeler yaparak anahtarsız çalışabilen otomobilleri hırsızlıklara karşı güvenli hale getirdi. Ancak New York Times’ta yayınlanan bir makalede, anahtar kullanmadan çalışabilen otomobillere yönelik ilginç bir istatistiğe yer verildi.

Kullanıcıların, unutkanlık nedeniyle arabaları çalışır halde terk ettiği belirtilen makalede, bu sistem nedeniyle ABD’de 28 kişinin hayatını kaybettiği söyleniyor. Ayrıca 45 kişinin ciddi rahatsızlıklar geçirdiği belirtiliyor.

Kullanıcıların otomobillerini çalışır durumda unutmaları nedeniyle, otomobilin içerisi kullanıcı için adeta bir zehire dönüşüyor. Bu durum ciddi sorunlara neden oluyor.

Bu konuda anahtarsız çalışabilen otomobiller için yeni önlemler alınıyor. Ford 30 dakika boyunca herhangi bir işlem yapılmadığında motoru kapatan bir sistem geliştirdi. Hatta bu sistem, ABD’de satılan yeni nesil otomobillerin hemen hemen yarısında standart olarak sunuluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>