Otomobillerde dikiz aynası devri bitiyor

0

otomobillerde dikiz aynası

Kamera ve sensör teknolojisinde yaşanan gelişmeler ile otomobillerde dikiz aynası devri sona eriyor. Lexus ES, yüksek çözünürlüklü kameralar ile dikiz aynasına olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Otomobillerde dikiz aynası yerine kamera kullanılacak

Özellikle son dönemde lüks spor otomobil modellerinde aerodinamik yapıyı geliştirmek için dikiz aynasız araç tasarımları üzerinde çalışılıyor. 2019 model Lexus ES modelinde bunun için yeni bir dizayn yapıldı. Dikiz aynasının bulunduğu yere çok küçük boyutlarda kameralar yerleştirildi. Kameraların elde ettiği görüntüler, araç içerisindeki 5 inc boyutundaki ekranlara aktarıldı.

Kameraların aldığı yüksek çözünürlüklü ve geniş açılı görüntü ile sürüş güvenliği üst seviyeye çıkarıldı.

Ayrıca kaba tasarımlı dikiz aynalarının yerine kullanılan kamera sistemi daha az rüzgar direncine neden olarak, aracın yakıt ve hız anlamında iyileşmesini sağladı.  Üstelik yağmur ve kar gibi zorlu hava durumlarında da sürücü görüş kaybı yaşamayacak.

Üretilen ilk seri Lexus ES sadece Japonya’da satışa çıkacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>