Otomotiv devleri çip krizi yaşıyor

0

Otomotiv devleri çip krizi

Otomotiv devleri çip krizi nedeniyle üretimine ara veriyor. Ford, BMW ve Honda gibi devler çip krizi yaşıyor.

Otomotiv devleri çip krizi ile mücadele ediyor

Yarı iletkenlerde küresel bir kıtlığın yol açtığı üretim krizi daha da kötüye gidiyor. Salgın kaynaklı bir satın alma çılgınlığının ardından talep, arzı geride bıraktı. Oyun konsollarından TV’lere kadar birçok alanda üretim sorunu yaşanıyor.

Bundan en çok etkilenen otomotiv sektörü için durum daha da kötüleşiyor. Bloomberg, üç kıtadaki otomobil üreticilerinin şu anda üretim kesintileri konusunda uyarıda bulunduğunu bildirdi. Ford, çip kıtlığının mevcut mali çeyrekte üretimi yarı yarıya azaltabileceğini söyledi. Honda, önümüzdeki ay üç yerel fabrikada üretimi 5 ila 6 gün süreyle durduracağını duyurdu. BMW, Almanya ve İngiltere’deki tesislerindeki gecikmeler konusunda uyardı.

Kriz aynı zamanda otomobil alıcıları için daha uzun bekleme sürelerine dönüştü. The New York Times’a göre, Porsche’nin ABD’deki bayileri müşterilerin arabalarını almak için 12 haftadan fazla bekleyebileceğini belirtti. Tüm bunlar, teknoloji dünyası için tehlike anlamına geliyor. Hem Apple hem de Samsung, finansal sonuçlardan yola çıkarak, çip kıtlığının yakın vadede önemli bir etkiye neden olacağını kabul etti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>