Otomotiv üreticileri üretime ara veriyor

0

Otomotiv üreticileri

Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını, otomotiv dünyasını da olumsuz etkiledi. Avrupa’da otomotiv üreticileri ara verme kararı aldı.

Otomotiv üreticileri çalışmalara ara veriyor

Otomotiv sektörü koronavirüs salgınında çalışanlarını korumak için yeni bir önlem alıyor. Avrupa merkezli üreticiler, çalışmalarına ara verme kararı aldılar.

Otomotiv üreticileri hem salgından çalışanlarını korumak hem de salgın nedeniyle düşen araç satışları nedeniyle üretimlerine ara veriyorlar. Fiat, salgın nedeniyle Avrupa’daki fabrikalarında 27 Mart’a kadar üretimine ara verdiğini duyurdu. Böylelikle Fiat’ın özellikle İtalya’da bulunan fabrikaları için üretim durdurulmuş oldu.

Daha önce Çin ve İspanya’da bulunan tesislerini kapatan Renault, salgın nedeniyle Fransa’daki üretim tesisine de ara verdiğini açıkladı. Benzer şekilde Opel, Vauxhall, Citroen, Peugeot ve DS gibi markaların üreticisi olan PSA Grubu; Fransa, Polonya, İngiltere, Almanya başta olmak üzere toplam 15 fabrikada 27 Mart’a kadar üretimini durdurdu.

PSA Grubu yaptığı açıklamada bu kararda koronavirüs salgının etkili olduğunu, ayrıca otomobil satışlarındaki talep düşüşünün ve yedek parça tedarikinde de sorun yaşandığını duyurdu. Alman otomobil üreticisi Volkswagen de Slovakya, İtalya, Portekiz ve İspanya’daki fabrikalarında üretime ara verileceğini açıkladı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>