Otomotivde çip tedariki krize dönüştü

0

Otomotivde çip tedariki

Yarıiletken sektöründe yaşanan stok sorunu, tüm üreticileri etkiledi. Otomotivde çip tedariki adeta bir kriz halini aldı.

Otomotivde çip tedariki 1 milyon kayba neden olabilir

Donanıma olan talepteki artış ve tam tersi bir şekilde çip üretiminde yaşanan düşüş birçok sektörü alt üst etti. Tüketici elektroniğinden otomotive kadar farklı alanlarda üretimde kriz yaşanmaya başladı.

IHS Markit tarafından paylaşılan verilere göre, otomotiv sektörü çip tedarikinde yaşanan sorunlar nedeniyle bir hayli zor durumda kaldı. IHS Martki verileri, çip tedarikinde yaşanan aksaklık nedeniyle 2021 ilk çeyreğinde otomotiv sektöründe 672 bin adet kayıp yaşanabileceğini gösteriyor.

Otomotivde dünyanın en büyüğü olan Çin’deki kayıpların ise 250 bin adedi bulabileceği belirtiliyor. Yıl sonunda ise küresel ölçekte otomotiv sektöründeki kaybın 964 bine ulaşacağı vurgulanıyor.

Hatta bu sorun şimdiden etkilerini göstermeye başladı bile. VW grubu Almanya’daki iki tesisinde üretim kapasitesini düşüreceğini duyurdu. Aynı şekilde Ford, Toyota ve Honda da üretim kapasitesini düşürmeye yönelik adım attıklarını açıkladı. Renault da çip tedariki krizinden etkilendiğini belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>