Otonom araç için dava açılacak!

0

otonom araç

Otonom araç tartışmaları devam ederken GM’in başı yeni bir dava ile derde girdi. GM, otonom araç kazası nedeniyle, bir motosiklet kullanıcısı tarafından dava edildi.

Otonom araç davası

Oscar Nilsson, Aralık ayında yaptığı GM’in otonom aracı Chevy Bolts ile motosikletinin yaptığı kaza için davacı oldu. Anlatılanlara göre motosikletli Chevy’i geçmeye çalıştı, ancak sonrasında aniden kendi şeridine döndü. Motosikletlinin bu ani hareketi nedeniyle kaza gerçekleşti ve sürücü boynunu ve omzunu incitti. Kaza sonrası motosiklet kullanıcısı Chevy’inin hatalı olduğu iddiasıyla davacı oldu.

Aslında bu tip kazalar otonom otomobil kullanıcıların en çok çekindikleri konuların başında yer alıyor. Böyle bir durumda otomobilin kontrolünü ele almayan sürücü mü yoksa yazılım yetersizliği nedeniyle üretici şirket mi hatalı bulunacak tartışmaları doğuyor.

Eğer bu tip kazalarda şirketler suçlu bulunursa otomobil üreticilerinin ödemesi muhtemel tazminatlar nedeniyle başı derde girebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>