Otonom araçlar esmer insanları tespitte sorun yaşıyor!

0

Otonom araçlar esmer

Otonom araçlar esmer tenli insanları tespit ederken sorun yaşıyor. Bu durum, sürüş güvenliğinin tehlikeye girmesine neden oluyor.

Otonom araçlar esmer tenli insanlarda verimli çalışmıyor

Otonom araçlardaki nesne tanıma teknolojisinin, aslında yüz tanıma teknolojisiyle benzer bir çalışmaya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu iki teknolojinin de ortak sorunu, esmer tenli insanları tanımada sorun yaşaması. Georgia Tech Üniversitesi tarafından yapılan son çalışmalar da otonom araçların esmer tenli insanları tespit etmede yaşadığı sorunu ortaya koyuyor.

Fitzpatrick ölçeğinin kullanıldığı çalışmaya göre, otonom araçlar esmer tenli insanları tespit etmede yüzde 5 oranında daha az başarılı. Bu oran her ne kadar küçük bir fark olsa da trafik güvenliğini düşündüğümüz oldukça hayati bir öneme sahip.

Yayınlanan araştırma raporunda, geliştirme çalışmaları için daha büyük veri setlerinin kullanılması ve daha fazla veri analizinin yapılması gerektiği belirtildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>