Otonom araçlar için hibe sunulacak

0

Otonom araçlar için hibe

ABD’de otonom araçlar için hibe sunulacağı açıklandı. Toplam 3 eyalette sunulacak hiberlerle otonom araç çalışmalarının hız kazanması hedefleniyor.

Otonom araçlar için hibe miktarları

Günümüzde birçok şirket otonom araç geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Bu araçların testleri için ana merkezin ise ABD olduğunu söyleyebiliriz. Birçok farklı şirketin otonom araçlarının testine ev sahipliği yapan ABD’de bu konuyla ilgili yeni bir hibe desteği açıklandı.

ABD’de Ulaştırma Bakanlığı’nın destekleri kapsamında 3 eyalette otonom araç çalışmaları için hibe verileceği duyuruldu. Toplam 30 milyon dolarlık bu hibeden Michigan ve Ohio eyaletlerinin her biri 7.5 milyon dolar, Virginia ise 15 milyon dolar destek alacak.

Bu hibeler kapsamında kırsal bölgedeki yollarda otonom araç sürüşlerinin yapılması, otonom araçların iletişimlerinin test edilmesi ve otonom kamyonların denenmesi hedefleniyor.

Ayrıca bu hibelerin ana odak noktasının ise ‘otonom araçların güvenliği’ olacağı açıklandı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>