Otonom araçlar için sigorta poliçesi yayımlandı

0

Otonom araçların toplu olarak benimsenmesi kolay bir yolculuk olmuyor. Kendi kendine giden otomobiller, otobüsler, kamyonlar yaygınlaşmadan önce tüm yol sistemlerinin değişmesi gerekecek. Bu alanda hem yolcuların hem de araçların güvenliğinin sağlanması gerekiyor.

Otonom araçların yaygınlaşmasının önündeki problemlerden biri de sigortacılık hizmetleri. Otonom araçların kaza yapmaları durumunda sorumlulukların nasıl değerlendirileceğine yönelik kesin kurallar bulunmuyor. Mevcut sigorta süreci hangi tarafın hatalı olduğuna karar vermeyi ve daha sonra tazminat talep etmeyi içeriyor. Ancak bu eski sistemin otonom araçlar için uygulanması bir hayli zor.

Eski bir sigorta şirketi olan Adrian Flux, otonom araçlar için İngiltere’de ilk sigorta poliçesini yayımladı. Adrian Flux’un sigorta poliçesi ölüm, yaralanma ve maddi hasarlara neden olan ödemeleri kapsıyor. Yeni sigorta poliçesi siber saldırılar, başarısız veya gecikmiş güncellemeler, uydu arızası veya kesintileri ve diğer yetkili yazılım sorunları nedeniyle oluşabilecek kayıp veya hasarlar dahil gerek üretici firma gerekse otonom araç kullanıcısı tarafındaki birçok parametreyi göz önünde bulunduruyor.

Henüz az sayıdaki otonom araç kullanıcısını kapsayan bu sigorta poliçesi, gelecekteki otonom araç poliçeleri için bir temel oluşturuyor. 2020 yılına kadar yollarda olacak olan yaklaşık 10 milyon otonom aracın, hem üreticiler hem de kullanıcılar tarafından güvence altına alınması gerekiyor. Teknolojinin geleneksel finansa nasıl dönüştüğünün bir örneği olan yeni nesil sigortacılık hizmetlerine 40 yıllık şirket olan Adrian Flux’un öncülük etmesi “dönüşüme uyum sağlayan ayakta kalacak” sözünü hatırlatıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>