Otonom araçlar New York testine hazırlanıyor

0

Otonom araç üreticileri bugüne kadar ABD’nin önemli şehirlerinde, trafik içinde araçlarını test etme imkanı buldular. Ancak bu şehirler Los Angeles, Teksas, San Francisco gibi yolların nispeten sakin olduğu, geniş çöllerin ve boş otobanların bulunduğu şehirlerdi. Şimdi ise otonom araç teknolojisi, “trafik teröristleri” ile ünlü New York testine hazırlanıyor. 

Araçların trafikte birbirini sıkıştırdığı, sürücülerin sık sık kavga ettiği, kazalar nedeniyle trafikte uzun kuyrukların oluştuğu, İstanbul trafiğini aratmayacak çok sorunlu bir trafiğe sahip olan New York’ta araçlarını test etmek için ilk başvuruyu yapan firma dev otomobil üreticisi GM oldu. Elektrikli modeli Bolt’un otonom modellerini test etmek isteyen GM şirketi için New York yönetiminden izin de çıktı. Elbette GM ile beraber diğer otomobil üreticilerinin de New York testlerine başlaması bekleniyor.

Bu testi şimdi sadece otonom sürüş teknolojisi geliştiren şirketler değil, tüm dünya merakla izliyor olacak çünkü robotların ve yapay zekanın insan saldırganlığı ile tanışması anlamına gelecek olan New York’ta yaşanacaklar, otonom sürüş ve robot teknolojileri geliştirenler için çok büyük bir ders olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>