Otonom araçlara sıfır emisyon zorunluluğu

0

otonom araçlar sıfır emisyon

Kaliforniya’da otonom araçlara sıfır emisyon zorunluluğu getirildi. Kabul edilen yasa tasarısı 2025 yılını kapsayacak.

Yasa ile otonom araçlara sıfır emisyon zorunluluğu getirildi

Otonom araçlara geçiş için çalışmalar yapılırken, bu alanda yasal düzenlemeler de beraberinde geliyor. Hatta bu araçların emisyonlarına yönelik de bir standart oluşturuluyor.

Kaliforniya eyaletinde Şubat ayının ortalarında kabul edilen yasayla birlikte otonom araçlar için sıfır emisyon zorunluluğu getirildi. Yasa kapsamında eyalette 2025 yılında otonom araçların hepsi sıfır karbon emisyonu özelliğinde olacak.

Eyalet ölçeğinde karbon sıfır politikası izleyen Kaliforniya yönetimi, filolar dahil olmak üzere tüm eyalette elektrikli araç kullanılmasını istiyor. Bununla birlikte eyalette kullanılacak otonom araçların ise karbon sıfır özellikte olmasını hedefliyor.

Ayrıca eyalet genelinde paylaşımlı araç ekosistemini ve Ubar, Lyft gibi hizmetleri yaygınlaştırarak da karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik adımlar atılacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>