Otonom çöp botları tanıtıldı

0

otonom çöp botları

MIT araştırmacıları, şekil değiştirebilen otonom çöp botları geliştirdi. Roboats isimli bu botlar, çöp toplamadan sorumlu olacak.

Otonom çöp botları nasıl çalışıyor?

MIT araştırmacıları, Amsterdam bölgesinde bulunan kanalların temizliği için yeni bir robotik sistem geliştirdi. Roboats isimli sistem, dikdörtgen şeklindeki bir gövdeye sahip. Üzerinde itici motorlar, kameralar, GPS sensörleri bulunan Roboats, şekil değiştirerek yeni bir şekle girebiliyor. Bu şekilde kanallar içinde kolaylıkla hareket edebiliyor.

Üzerinde bulunan modüller sayesinde kanal içinde hareket ederken çöpleri toplayabiliyor. Ayrıca diğer botlarla haberleşerek, bu işlemi en verimli şekilde gerçekleştirmek için çalışıyor.

Geliştiriciler bu botların sadece toplama işlerinde değil, yük taşıma gibi işlemlerde de kullanılabileceğini söylüyor. Roboats’lar kanallardaki görevinde başarılı olurlarsa, günümüzde yaygın bir şekilde kullanım potansiyeline sahip olacaktır.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>