Otonom hava araçları için yapay zeka

0

Otonom hava araçları

Otonom hava araçları için geliştirilen bir yapay zeka yazılımı çarpışmaları önleyecek. Otonom hava araçları için yapay zeka ile güvenlik sağlanacak.

Otonom hava araçları için yazılım

Zürih Üniversitesi ve Madrid Technical Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir açık kaynaklı veri kümesindeki 70.000’den fazla görüntüyü kullanarak yapay zekayı eğitti.  Veri setindeki tüm görüntüler, otonom araçlardaki ön tarafa bakan bir kameradan alındı. Bu veri, çeşitli senaryoların bir bölümünü anlamak ve yapay zekayı eğitmek için kullanıldı.

32.000 resim içeren ikinci bir veri kümesi, bisiklete koyulan bir GoPro’dan alındı. Bu görüntüler ile yapay zeka, çarpışma konusunda eğitildi. Araştırma bir nevi GPS verilerinin yetersiz kaldığı durumlarda droneları çarpmalardan korumak için yapıldı. Elde edilen yazılım Github üzerinde açık kaynak olarak geliştiricilere sunuluyor. Aşağıdaki video ile dronelar için geliştirilen yapay zeka hakkında bilgi edinebilirsiniz.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=ow7aw9H4BcA]

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>