Otonom kamyonlar buzdolabı taşımaya başladı

0

Otonom sürüş teknolojisinin şoförleri işsiz bırakıp bırakmayacağı tartışmaları yapıla dursun ABD’de bir firma, yoğun talep gören buzdolaplarını otonom kamyonlarla nakletmeye başladı.

Hızlı ve güvenli

Kaliforniya’da kurulu, otonom sürüş teknolojisi geliştiren bir startup olan Embark, bölgede çok yoğun olarak talep gören ve sürekli nakliye ihtiyacı duyan buzdolaplarını taşımak için kamyonlara otonom sürüş teknolojisi adapte etti. Böylece buzdolapları fabrikadan depoya, dopodan da mağazalara hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırılmaya başlandı.

Otonom kamyonlar şehirler arası yollarda ilerlerken tüm kontrol aracın yapay zekasında bulunuyor ancak yasalar gereği direksiyon başında bir şoförün oturması gerekiyor. Şoförün görevi ise araç bilgisayarından yapay zekanın verilerini izlemek ve herhangi beklenmedik bir duruma karşı tetikte durmak.

Kamyonlar yaklaşık 1000 kilometrelik mesafede yük taşıyorlar ve bu sırada optimal hızlarda hareket edebiliyorlar. Bu nedenle de bozdolaplarının nakliyesi hem daha az zaman alıyor hem de daha az yakıt tüketiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>