Ve otonom otomobiller ilk ölümlü kazayı yaptı

0

Otonom otomobillerin güvenliği konusunda tartışmalar zirvedeyken, Tesla’nın otonom sürüş teknolojisine sahip Model S aracı, otomatik pilot kontrolündeyken bir traktör römorkörüne çarptı ve aracın sürücüsü hayatını kaybetti. Bu, otonom sürüş teknolojilerine sahip akıllı otomobillerin karıştığı ilk ölümlü kaza olma özelliğini taşıyor.

ABD’deki Ulusal Karayolu Güvenlik Yönetimi ise kazayı soruşturma altına aldı. Tesla’nın açıklamasına göre, traktör aracın yolunu kesecek şekilde karşı yola geçmeye çalışırken ne otomobilin yapay zekası ne de sürücü frene basması ve araç yüksek hızla doğrudan traktörün römorkuna çarptı. Tesla’nın incelemesine göre güneşin fazlasıyla parladığı bir günde beyaz renkli römorku fark etmek son derece güçtü ve aracın sensörleri de sürücünün gözleri de bu ışık oyununu fark edemedi.

Ayrıca otomobil gelişmiş çarpışma güvenlik sistemi de devreye girmedi çünkü aracın ön kısmı römorkun altındaki boşluğa girdi ve araç römorka ön cam bölümünden çarptı, dolayısıyla çarpışma güvenlik sistemleri de devreye girmedi ve şoförün kurtulma şansı kalmadı.

Ancak kazanın bahanesi ne olursa olsun, bu yaşanan olay, akıllı otomobillerin henüz kontrolü ele almak için yeterli olmadığını gösteriyor. Sensörlerin güneş ve beyaz boya nedeniyle kör olması ve önündeki dev römorku görmeden son hızla traktöre çarpması, akıllı otomobil geliştiren şirketlerin hala kat etmesi gereken çok yol olduğunu ortaya koyuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>